“Boru hattı savaş nedenidir”

Rosebud Siyu Kabilesi, ABD Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan Keystone XL kayagazı boru hattını ‘savaş nedeni’ olarak tanımladı

kabile17.11.2014

Kanada ile ABD arasında yapılması planlanan Keystone XL kayagazı boru hattının topraklarından geçmesine karşı çıkan Rosebud Siyu Kabilesi, boru hattı planının geçen hafta ABD Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmasının ardından sert tepki verdi. Kabile, aldığı kararla bu boru hattını bir savaş nedeni olarak tanımladı.

‘ÖLÜM FERMANI’

Siyular adına konuşan Kabile Başkanı Cyril Scott “Bugüne kadar ABD ile boru hattı müzakerelerimizde barışçıl yöntemler izlemiştik. Ancak planın bizim topraklarımızdan geçecek şekilde onaylanması bir savaş nedenidir. Bu plan çocuklarımızın ve torunlarımızın ölüm fermanıdır. Biz bağımsız bir ulusuz ve bu şekilde muamele görmeyi kabul etmiyoruz. Siyu kabilesi bu boru hattına izin vermeyecek” dedi.

keystoneKİRLİLİĞE SON

Scott “dünyanın hepimizin anası olduğunu hatırlamalıyız” derken çevre kirliliğine son verip gelecek nesiller için doğayı koruma çağrısında bulundu. Rosebud Siyu Kabilesi ve bağlı olduğu Yüce Siyu Ulusu, Şubat ayında aldığı resmi karar ile bu boru hattına izin vermeyeceklerini ilan etmişti. ABD ile Yüce Siyu Ulusu arasında 1868 yılında imzalanan Fort Laramie Anlaşması’na göre bu toprakların Yüce Siyu Ulusu’na ait olduğu kabul ediliyor.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s