“Gençliğin sorunlarını çözemeyenlerin geleceği yoktur”

Kaloşvar’da devam eden Avrupa Gençlik Forumu’na yerel, ulusal ve AB seviyelerinden katılan siyasetçiler gençlerin sorunlarını çözeceklerini iddia ettiler

20141121_112734
21.11.2014 ONUR EREM twitter:@onurerem

KALOŞVAR/ROMANYA – Romanya’nın Kaloşvar kentinde devam eden Avrupa Gençlik Forumu’na katılan siyasetçiler işsizlik ve eğitime erişim başta olmak üzere gençlerin sorunlarını çözeceklerine dair sözler verdi. Kaloşvar Belediye Başkanı ve Romanya Eski Başbakanı Emil Boc, ekonomik krizin demokrasiyi tehdit edecek seviyeye vardığını söyleyerek “Kemer sıkma politikaları, işsizlik ve aşırı yükselen genç işsizliğiyle birlikte halkın, özellikle de gençlerin kurumlara güveni kalmadı” dedi. Krizle birlikte demokrasiyi savunmak için daha fazla mücadele etmeleri gerektiğini belirten Boc, “Demokrasiyi ancak tabandan gelecek hareketler ayakta tutabilir. Bu nedenle Latin Amerika’daki belediyeleri örnek alarak bütçemizi nereye harcayacağımızı halkla birlikte belirliyoruz” ifadelerini kullandı.

İŞ VE EĞİTİM SORUNU

Romanya Gençlik ve Spor Bakanlığı Devlet Sekreteri Kristian Kosmin ise bugün gençliğin hem eğitim hem de eğitimden sonra iş bulup topluma katılma süreçlerinde büyük sorunlar yaşadıklarını söylerken “Gençliğin sorunlarını çözemeyen devletlerin geleceği yoktur” dedi. Kosmin, gençlerin yerel ve ulusal siyasetteki etkisini artırmaları gerektiğini belirtti.

‘AGF BENİM PARTNERİM’

Son olarak konuşan Avrupa Birliği Eğitim, Kültür, Gençlik ve Yurttaşlık Komiseri Tibor Navracsics “Benim sorumluluğumda olan eğitim, gençlik ve kültür alanları çalışmanın çok eğlenceli olduğu alanlar ancak bugün bu alanlara verilen önem gittikçe azalıyor” dedi. “Eski nesilden bir insan olarak size, geleceğin insanlarına bir teklif sunuyorum: Birlikte çalışalım. Gençler, sorunlarınızı benimle paylaşın” ifadelerini kullanan Navracsics bugün gençlerin eski nesillerden daha bilgili, daha donanımlı ve iletişim araçlarını daha iyi kullanır durumda olmasına rağmen toplumda yeterli sözlerinin olmadığını, iş bulamadıklarını vurguladı. “Avrupa Gençlik Forumu benim kritik partnerim olacak” diyen Navracsics gençlerin yeni fikirlerini topluma entegre edebilmeleri için çalışacağını, özellikle de yoksul gençlerin eğitime erişimine odaklanacağını açıkladı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s