Avrupa gençliği taleplerini yayınladı

Romanya’nın Kaloşvar kentinde toplanan Avrupa Gençlik Forumu son gününde Avrupa devletlerinden taleplerini sıralayan bildiriler yayınladı

20141121_12010822.11.2014 ONUR EREM twitter:@onurerem

KALOŞVAR/ROMANYA – Avrupa çapından gençlik konseyleri ve uluslararası gençlik örgütlerini bir araya getiren Avrupa Gençlik Forumu (AGF), Pazar günü sonlandı. 40 ülkeden ulusal gençlik konseyinin yanı sıra 59 farklı gençlik örgütünden yaklaşık 300 kişinin katıldığı, 2015 Avrupa Gençlik Kenti seçilen Romanya’daki Kaloşvar’da gerçekleşen forumun son gününde farklı gruplar tarafından önerilen deklarasyonlar ve talepler oylandı. Genel Kurul’da gerçekleşen oylamada çok sayıda madde kabul edilirken, kurul boyunca tartışmalara yol açan TTIP (Transatlantik ticaret ve Yatırım Partnerliği Anlaşması) kabul görmedi. TTIP görüşmelerinin kapalı kapılar ardında yapılmasını, neo-liberal politikalar dayatmasını ve gençlerin çıkarlarına olmamasını eleştiren deklarasyon, Hristiyan Demokratlar, Katolik Gençlik ve eski Sovyet ülkelerinden örgütlerin oylarıyla reddedildi.

Bunun dışındaki bildiriler ise büyük oranda kabul edildi. Avrupa Birliği’nin politikalarını etkileme gücüne sahip AGF’nin kabul ettiği maddelerin bir kısmı şöyle:

>> AGF Avrupa devletlerinin genç işsizliğine karşı stratejiler yaratmasını, bu konuda AGF’nin önerilerini dikkate almasını talep eder.

>> Şirketlerin genç emeğine düşük ücret vermesini sonlandırmak için Avrupa çapında geçerli yasalar çıkarılması gerekmektedir.

>> AGF Avrupa devletlerini dezavantajlı, engelli ve yoksul gençlerin eğitime erişmesine öncelik sağlamaya davet eder. Eğitim bir piyasanın koşullarına terk edilecek bir pazar değil, toplum çıkarına yürütülecek bir kamu hizmetidir.

>> AGF, ülkelerin eğitim müfredatının toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı olmamasını talep eder.

>> Doğanın ve çevreye verilen zararlar gençlerin geleceğini karartma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle AGF, devletlerin çevreyi koruma konusunda biliminsanlarının tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmesini talep eder.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s