Eldorado: Ege’nin iki yakasının da düşmanı

Türkiye’de madencilik faaliyetleri tepki çeken Eldorado şirketinin Yunanistan’da koruma altındaki bir ormanda maden işletmesini protesto eden binlerce kişiye polis saldırdı

gazdanadam-dekupeolabilir

24.11.2014 ONUR EREM twitter: @onurerem

Yunanistan’ın Halkdiki bölgesinde bulunan Skouries-Kasteli-Kakkavos Doğal Koruma Alanı’nın sınırı üzerinde altın madenciliği yapan Eldorado şirketi önceki gün maden önünde protesto edildi. Bin beşyüzden fazla kişinin katıldığı eylemde Skouries altın ve bakır madeni önüne gelen halk, maden alanının kapısının açık olduğunu fark edince alana girdi. Eylemcilerin içeri girmesinin ardından polis gaz bombalarıyla saldırdı. Polis güçleri halkı maden alanından çıkardıktan sonra orman içinde göz yaşartıcı gaz atarak orman içinde kovalamaya başladı. 3 saatlik çatışmanın ardından kitle tekrar toplanarak sloganlar attı. Bazı eylemciler, yoğun gaz kullanımı nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

pankartliŞİDDETE BOYUN EĞMEYECEKLER

Halkdiki Direniş Komitesi, eylemin ardından yaptığı açıklamada “Yunan polisi bir kere daha özel güvenlik gibi hareket ederek barışçıl eylemde bulunan kitleye saldırdı. Toprağımızı ve yaşamlarımızı savunmak en doğal hakkımızdır. Ne kadar vahşet ve şiddet uygularlarsa uygulasınlar, biz zafere kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bu suçları işleyenlerden çok yakında hesap soracağız” ifadelerini kullandı. Yunanistan’daki sol parti SYRIZA da eylemcileri destekliyor.

Özel sektöre hediye edilmişti

Skouries madeni 1990’lardan beri Yunan yargısını meşgul ediyor. Yunan Yargıyayı 2002 yılında bölgedeki madenciliğin çevreye zarar vereceği gerekçesiyle madenin işletmesini durdurmuştu. Madenin 2003’te kamunun elinde piyasa değeri 400 milyon avroyken Hellas Gold’a 11 milyona satılması dava konusu olmuş, 2011’de Avrupa Komisyonu bu satışı “devletin bir şirkete yasadışı para yardımı” olarak tanımlamış ve Hellas’ın Yunanistan devletine 16 milyon avro ödemesi gerektiğine karar vermişti. Bu kararın ardından Hellas parayı vermek istemediği için, devlet ise parayı almak istemediği için temyiz başvurusu yapsa da başvurular reddedilmişti. Yunanistan’da yaşanan ekonomik krizin ardından Hellas Gold 2011’de Eldorado’ya satılmıştı.

kadinTürkiye’deki şirketi TÜPRAG

Kanada kökenli maden şirketi Eldorado Gold, Türkiye’de de sahibi olduğu TÜPRAG adlı şirket aracılığıyla madencilik faaliyeti yürütüyor. İzmir-Efemçukuru, Konya ve Uşak’taki maden çalışmaları defalarca yargı tarafından durdurulan Eldorado, bu üç noktada yaşayan halkın tepkisini çekmişti.

‘YASALARA ALDIRMAYACAĞIZ’

2010 yılında dönemin başbakanı Erdoğan, bazı bölgelerdeki faaliyetleri mahkemelerce durdurulan Eldorado’nun temsilcilerine “Maden Kanunu Meclis’te, yabancı yatırımın önünü açan yasa da çıkarıldı sorunlarınız çözülecek” demişti. Enerji Bakanı Hilmi Güler ise “Engellerle karşılaşsak da bunlara aldırmayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s