Adalet Bakanlığı: Gazeteler ve dergiler zararlıdır

Tekirdağ F Tipi cezaevinde mahpuslar, Adalet Bakanlığı’nın “gizli genelgeyle” gazete ve dergileri “mahpusların topluma kazandırılmasını, yasalara saygılı ve topluma uyumlu olmasını engelleyen materyal” olarak tanımlamasından şikayetçi

cezaevi

26.11.2014 ONUR EREM twitter:@onurerem

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nden gazetemize gönderilen bir mektup, cezaevindeki mahpusların dergi ve gazetelere erişmelerinin düzenli olarak engellendiğini anlatıyor. Cezaevindeki mahpuslardan Muhammet Akyol’un gönderdiği mektupta Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün 10.11.2014 tarihinde yayınladığı genelge nedeniyle çok sayıda yayının cezaevindeki mahpuslara gönderilmesinin engellendiği yer alıyor. Yeni genelgede dergi ve gazetelerin “Tutuklu/hükümlülerin yeniden topluma kazandırılmasını, yasalara saygılı ve topluma uyumlu olmasını geciktiren veya engelleyen materyaller” olarak yer aldığını söyleyen Akyol mektubunda “Şu ucubeliğe bakar mısınız! BirGün gazetesini yalnızca kantinden alıp okumamıza izin veriliyor, eğer posta yoluyla gönderilirse veya ziyaretçimiz getirirse buna ‘örgütsel haberleşme ve dayanışma’ gerekçesiyle izin verilmiyor. Vahşi 19 Aralık 2000 operasyonundan günümüze F Tipi İnfaz Rejimi ile teslim alınamayan politik tutsaklara yönelik tecrit ve izolasyon terörüne yeni bir halka daha eklenmek isteniyor. AKP zihniyeti ‘parayı veren düdüğü çalar’ misali, sadece parası olan tutsaklara kantinden dergi/gazete alıp okumayı hak görüyor. Satın alacak paranız yoksa, okuyamazsın! Abartmıyorum. Şahsıma veya herhangi bir tutsağa BirGün’ü posta ile ulaştırmaya çalışın, verilmediğini göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

‘GİZLİ GENELGE’

Söz konusu genelge, Adalet Bakanlığı’nın internet sitesinde yer almıyor. Konuyla ilgili 24 Kasım’da bir açıklama yapan dokuz sosyalist basın kuruluşu (Atılım, Halkın Günlüğü, Kızıl Bayrak, Mücadele Birliği, Özgür Gelecek, Siyaset, Türkiye Gerçeği , Barikat Dergisi ve Yarın) genelgeye itiraz etmek istediklerini ancak genelgeye ulaşamadıklarını açıklamıştı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s