Mahpuslar Yol TV istedi, devlet İslamcı Hilal TV verdi

25.11.2014 ONUR EREM twitter:@onurerem

Kocaeli Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde kalan maphusların gazetemize gönderdiği mektup, cezaevinde Ağustos ayında yaşanan çok sayıda hak ihlalini gözler önüne seriyor. Cezaevi yönetiminin 17 Kasım’da postaya verdiği mektupta anlatılanlara göre mahpusların izlemek istediği Yol TV, İMC, Halk TV, Artı 1 gibi kanallar “televizyonun kanal kapasitesi dolu” denilerek reddedilirken bir süre sonra Hilal TV adlı İslamcı kanal listeye eklendi. Mahpusların Milliyet’ten Esra Ulus, BirGün’den Zeynep Kuray ve bianet’e göndermek istediği mektuplar “sakıncalı içerik” gerekçesiyle engellendi. Mahpuslar, her ay hazırladıkları hak ihlalleri raporunun hapishane idaresince engellendikten sonra infaz hakimliğinin itirazları kabul etmesi üzerine gecikmeli olarak gönderilmesinden de şikayetçi.

MİZAH DERGİLERİ AYLARDIR YASAK

Diğer şikayetler ise şöyle: “Haftada 10 saatlik sohbet hakkı ‘yeterli personel olmadığı için’ 5 saat olarak uygulanmazken yeni açılan din kurslarına yeterli personel bulunabiliyor. Penguen, Uykusuz, Leman gibi dergiler talep olmasına rağmen aylardır getirilmiyor. Utku Aykar adlı mahpus, kendisini yerde sürükleyen gardiyana ‘sen bana işkence ettin’ dediği için ‘görevli personele hakaret’ şuçlamasıyla hücre cezasına çarptırıldı. Avukat görüşlerinin polis tarafından dinlenmesini protesto eden iki mahpusa ‘gereksiz yere slogan atmak’ gerekçesiyle soruşturma açıldı”.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s