Üç BirGün çalışanına 7 ay 15’er gün hapis

BirGün Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İlker Yaşar, İmtiyaz Sahibi Bülent Yılmaz ve eski internet editörü Ufuk Çalışkan, Tanrı CC’nin yazısını yayınladıkları için 7 ay 15’er gün hapis cezasına çarptırıldı

25.11.2014 twitter:@onurerem

BirGün Sorumlu Yazı İşleri Müdür İlker Yaşar

BirGün Sorumlu Yazı İşleri Müdür İlker Yaşar

Tanrı CC rumuzlu twitter kullanıcısının BirGün’de yayınladığı bir yazı, üç BirGün çalışanının hapis cezası almasına neden oldu. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi dün verdiği kararla BirGün Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İlker Yaşar, İmtiyaz Sahibi Bülent Yılmaz ve eski internet editörü Ufuk Çalışkan’a 7 ay 15’er gün hapis cezası verdi. “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak” gerekçesiyle verilen karar, sanıkların avukatı Ali Deniz Ceylan tarafından Yargıtay’da temyiz edilecek.

Mahkeme Ufuk Çalışkan için hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verirken, İlker Yaşar ve Bülent Yılmaz’ın “daha önce de basın yoluyla suç işledikleri” gerekçesiyle bu iki kişi hakkında kararın açıklanması geri bırakılmadı. Yaşar ve Yılmaz’ın cezaları günlüğü 20 liradan 4 bin 500’er TL para cezasına çevrildi.

Dava süresince Tanrı CC rumuzlu twitter kullanıcısı kimliğini açıklamayı reddetti. Bu nedenle mahkeme “Eser sahibi belli değil” diyerek BirGün çalışanlarına ceza verdi. Eğer Tanrı CC’nin kimliği öğrenilebilseydi, ceza yalnızca kendisine verilecekti. Ufuk Çalışkan karar hakkında “Dini duygulara hakaret adı altında düşünce özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların yeni bir örneği” derken İlker Yaşar “Mizahi boyutu olan bir yazının, mizah ötesine taşınarak, dini duygulara hakaret boyutuna taşınması kabul edilemez. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu bu kararın, AİHM kararları ışığında temyiz edileceğinden kuşkum yok” dedi.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s