Dört ülke, dört kriz

Küresel gerilimlerin artması bu ay CrisisWatch raporunda yer aldı. Rapor Kenya, Mısır, Kolombiya ve Afganistan’a dikkat çekiyor

http://www.crisisgroup.org/~/media/Images/misc/why-support-cg.ashx?w=508&h=206&as=1

CrisisWatch (Kriz İzleme) grubu, Kasım ayı küresel raporunu yayınladı. Dünya çapında çatışma ve gerilimleri raporlandıran grup en geniş yeri Kenya’ya ayırdı. El Şebab’ın 22 Kasım’da Müslüman olmayan otobüs yolcularına düzenlediği saldırıda 28 kişinin öldürüldüğünü hatırlatan CrisisWatch, saldırının ardından Kenya Savunma Güçleri’nin geniş çaplı operasyonla yüz İslamcı militanı öldürdüğünü açıkladı. Operasyonlarda devlet güçlerinin dört camiyi kapatması ve askerlerin camiye girmesi tepki toplamıştı.

Mısır’daki gerilim de raporda kendine yer buldu. IŞİD’e biat eden Sina Vilayeti adlı örgüt Ekim’de 33 askeri öldürdükten sonra 13 Kasım’da da üç asker ve iki polis öldürmüştü. Örgütün IŞİD benzeri taktiklerle geniş taban bulmasından endişeleniliyor.

Dikkat çekilen bir diğer gerilim bölgesi ise Kolombiya’ydı. FARC’ın 16 Kasım’da General Ruber Dario Alzate’yi kaçırmasının ardından durdurulan barış görüşmeleri, generalin serbest bırakılmasına rağmen muallakta. FARC, hükümeti “Ateşkes ilan etmeden müzakereleri devam ettirme taktikleri olayı buraya getirdi, ateşkes ilan edilmiş olsa generali kaçırmak zorunda kalmazdık” diyerek eleştirmişti. FARC 5 Kasım’da yerli Nasa kabilesinin iki güvenlik gücünü infaz etmişti.

Afganistan ise Taliban saldırıları nedeniyle raporda yer aldı. Kabil’de Kasım ortasında 12’den fazla Batılıyı evlerine ve araçlarına düzenlediği intihar saldırısıyla öldüren örgüt bir Britanya Konsolosluğu aracını da patlatmıştı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s