Ekonomik adaletsizlik büyüyor

Ekim ayında en zengin 47 kişinin ülkenin yoksul yarısıyla aynı servete sahip olduğu ABD’de bu sayı Kasım’da 43’e, Aralık’ta 40’a indi. Dünyada da aynı trend var

https://i0.wp.com/media.roarmag.org/2011/11/We-are-the-99-percent.jpg

Dünya genelinde gelir adaletsizliği artarken üretilen servet bir grup insanın elinde toplanıyor. Son açıklanan verilere göre ABD’nin en zengin 40 insanı ülkedeki nüfusun yoksul yarısıyla eşit servete sahip. Bu sayı Kasım ayı için 43, Ekim ayı için 47’ydi. Ayrıca ABD’deki en zengin yüzde 0.1’i oluşturan 16 bin hanenin ortalama serveti hane başına bir milyar TL’ye ulaştı.

85’TEN 70’E İNDİ

Yoksulluğa karşı mücadele eden uluslararası örgüt Oxfam’ın raporlarına göre dünyada da benzer bir eğilim devam ediyor. Geçen yıl dünya genelinde en zengin 85 kişinin dünyadaki en yoksul üç buçuk milyarla aynı servete sahip olduğunu açıklayan Oxfam, bu yıl en zengin 70 kişinin 1.84 trilyon dolar ile dünyanın yoksul yarısından daha fazla servete sahip olduğunu açıkladı.

30 YILDA ARTTI

Servet adaletsizliği özellikle son 30 yılda neo-liberal politikalara paralel olarak değişti. Birçok ülkede zenginlerin gelir vergilerinin azaltılmasıyla birlikte büyüyen adaletsizlik için 1980 senesiyle bir karşılaştırmak yapmak mümkün: ABD’nin en zengin yüzde 0.1’i 1980’de servetin 2.2’sine sahipti. Bu miktar 30 yılda yaklaşık 5 kat artarak yüzde 10’a yükseldi. 2014 itibariyle ABD’de en zengin yüzde 1’e dahil olmak için yılda 1.1 milyon dolardan fazla kazanmak gerekiyor.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s