“Berkin’in katillerine gaz satmayın”

BirGün’ün ortaya çıkardığı, Emniyet’in 2015 yılı için 1.5 milyon gaz fişeği alma planının ardından Af Örgütü Kore’ye “Gaz satışını durdurun” çağrısı yaptı

kore-gaz18.12.2014

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’nin Ocak ayında 500 bin adet göz yaşartıcı gaz fişeği almayı planladığı Güney Kore’ye çağrı yaparak “Türkiye’ye gaz satışını durdurun, aksi takdirde Türkiye’deki baskıyı körükleyeceksiniz” dedi. BirGün Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2015 yılı için 1.5 milyon gaz fişeği alacağını, bunun en az 500 binini Ocak ayında Güney Kore’deki DaeKwang Kimyasal Şirketi’nden almayı planladığını 9 Kasım’da manşetten duyurmuştu.

Uluslararası Af Örgütü Asker, Güvenlik ve Polis Birimi Başkanı Marek Marczynski imzasıyla yayınlanan çağrıda “Bugün hiçbir hükümet Türkiye’ye barışçıl eylemleri bastırmak için kullanılabilecek araçları satmamalıdır” ifadeleri yer aldı. Marczynski, Türkiye’nin özellikle Gezi Direnişi boyunca eylemcilere karşı işlediği suçları ve Berkin Elvan cinayetini hatırlatırken 2014 1 Mayıs eylemlerine de değindi.

‘TÜRKİYE’DE İNSAN HAKKI YOK’

Koreli yetkililerin DaeKwang firmasının Türkiye’ye satış lisansını bir an önce iptal etmesi gerektiğini belirten Af Örgütü “Türkiye’de güvenlik güçleri en barışçıl eylemleri bile hızla ve şiddetle bastırmaktadır. Güney Kore’li yetkililer, eylemcilere taciz edici ve keyfi baskıların uygulandığı Türkiye gibi bir ülkeye satış yapılmasına izin vermemelidir. Türkiye’de güvenlik güçleri gaz fişeklerini kötüye kullanıp insanları hedef alarak ateş etmektedir. Hiçbir bilinçli hükümet, bu çapta insan hakları ihlallerini destekleyemez” ifadelerini kullandı. Marek Marczynski, Türkiye’nin bir daha benzer ihlaller yapmayacağına dair güçlü bir taahhüt verip, güvenlik güçlerinin işlediği suçların tümünün cezalandırmadıkça Türkiye’ye hiçbir ülkenin satış yapmaması gerektiğini belirtti.

ANLAŞMALAR SATIŞA ENGEL

Uluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler’in 24 Aralık 2014’te yürürlüğe girecek ve insan hakları ihlalleri gerçekleşen ülkelere silah satışını kısıtlayan Silah Ticari Anlaşması’nın (ATT) ilk olarak Türkiye’nin almak istediği gazların engellenmesi çağrısında bulundu. Ayrıca Güney Kore, Wassenaar Anlaşması’nı imzalayarak insan hakları ihlallerinin yaygın olduğu ülkelere silah ve kimyasal gaz satışı yapmayacağını taahhüt etmişti.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s