Kore Türkiye’ye gaz satamayabilir

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yüz binlerce göz yaşartıcı gaz almayı planladığı Koreli DaeKwang şirketine yasadışı uygulamaları nedeniyle soruşturma açıldı, ihracat izninin iptal edilmesi bekleniyor

kore

21.01.2015 ONUR EREM @onurerem

Türkiye’ye göz yaşartıcı gaz satışı yapan Güney Koreli DaeKwang firmasının yasadışı üretim ve belgelerde sahtecilik yaptığı ortaya çıktı. Yetkililer fabrikayı kapatırken DaeKwang’ın gaz ihracat izninin iptal edilmesi bekleniyor. DaeKwang Kore’nin gaz ihracatının yüzde 90’ını gerçekleştiriyordu.

Kore’deki Monthly Joongang dergisinden gazeteci Choi Jae-Pil, üç gün önce yayınlanan haberinde fabrikanın bulunduğu bölgedeki Nakdong Nehri kenarında yürürken kullanılmış göz yaşartıcı gaz fişeği kovanları bulduğunu, bunun üzerine araştırmasını derinleştirdiğini anlatmış ve bunun sonunda pek çok yasadışı uygulama tespit ettiğini açıklamıştı. O uygulamalardan bazıları şöyle:

Gaz fişeklerinde barut kullanması gereken DaeKwang bunu üretim lisansı olmadan üretti, fitil ve potasyum kloratı ise Çin’den yasadışı yollarla, ithalat izni almadan ülkeye soktu. Şirketi bir süredir izlemeye alan Kore polisi, depolama izni olmadan bir ambarda büyük gaz fişeği stokları biriktirdiğini tespit etti. Bunun üzerine polis sorgusuna alınan DaeKwang Genel Müdürü Hag-Song Kim bu suçları itiraf etti.

İtirafın ardından savcılık DaeKwang’ın olası diğer yasadışı uygulamalarını da ortaya çıkarmak için büyük bir soruşturma başlattı. Kore Gümrük Ofisi fabrikaya baskın düzenleyerek tüm yasadışı ithal ürünlerini tespit etti. Polis güçleri ise fabrikaya giderek kapatma emrini tebliğ etti. Bu gelişmelerin ardından DaeKwang Türkiye’ye gaz satma iznini kaybetmesi bekleniyor

BirGün duyurdu, kampanya başlatıldı

BirGün Emniyet Genel Müdürlüğü’nün teknik şartnamelerine ulaşarak, 2015 için 1.5 milyon adet gaz fişeği alma planını 9 Kasım 2014’te “Ekmek bulamıyorlarsa gaz yesinler” manşetiyle duyurdu. EGM, ilk aşamada 550 bin gaz fişeğini Kore’deki DaeKwang firmasından almayı planlıyordu. BirGün’ün haberinin ardından Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi büyük bir kampanya başlattı. Türkiye’nin yanı sıra Kore’de de göz yaşartıcı gazların satışının durdurulması için eylem yapıldı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s