Vicdani retçilerin seyahat özgürlüğü gasp ediliyor

Polisin vicdani retçi Hüseyin Civan’a pasaport vermeyi keyfi bir şekilde reddetmesinin ardından Vicdani Ret Derneği suç duyurusunda bulunacak

15.02.2015 ONUR EREM @onurerem

Vicdani Ret Derneği üyesi Hüseyin Civan’ın pasaport başvurusu Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü tarafından keyfi bir şekilde engellendi. Kayıtlarda “bakaya” olarak görünen Civan’a pasaport vermek için yasal olmayan bir şekilde askerlik şubesinden onay kağıdı talep eden emniyet müdürlüğü, Civan’ın bu kağıdı almayı reddetmesi üzerine pasaport vermedi.

Tutanak tutuldu

Geçen hafta gerçekleşen bu olayın ardından Hüseyin Civan Cuma günü Vicdani Ret Derneği Avukatı Davut Erkan’la birlikte tekrar başvuruda bulundu. Başvuruyu yine reddeden polisler, Erkan ve Civan’ın ısrar etmesi üzerine ekip çağırırken yakalama kararı olmaması nedeniyle ikiliyi zorla götüremedi. Avukat Erkan’ın ısrarları sonucunda yaşananlara dair bir tutanak tutuldu.

‘Bizde uygulama böyle’

Uygulamayı BirGün’e değerlendiren Avukat Davut Erkan “Polisin istedi belge resmiyette olmayan bir belge, bu yüzden askeriye de böyle bir belge veremez. Bu belgeyi isterken hiçbir gerekçe göstermediler, ‘bizde uygulama böyle’ dediler. Bu uygulama yalnızca Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde var. Başvuruyu reddeden memurlar görevlerini ihmal etti ve kötüye kullandı. Emniyet Müdürlüğü pasaport başvurusunu reddedecek bile olsa oradaki görevlilerin başvuru belgelerini kabul etmesi gerekirdi. Bu hukuksuzluğa izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Güvence altına alınmış durumda
Davut Erkan ve Hüseyin Civan bugün Çağlayan Adliyesi’ne giderek pasaport verilmemesiyle ilgili suç duyurusunda bulunacak. Seyahat özgürlüğü ve vicdani ret hakkı, Türkiye’nin de imzaladığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınmış durumda.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s