“Ortadoğu’daki emperyal aktörler halkların içinden çıkmadı”

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nden Loai Owda, Ortadoğu’daki emperyalist güçlerin bölgeye dışardan yerleştirildiğini söylerken İzzet İzcan Kıbrıs’ta, Mamdouh Habashi Mısır’daki gelişmeleri aktardı.

0e4bd-320.02.2015 ONUR EREM @onurerem

Avrupa Sol Partisi’nin İstanbul’da düzenlediği Akdeniz Konferansı’nın ikinci oturumunda bölge sorunları için sol alternatifler tartışıldı.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nden Loai Owda, İsrail’in tüm bölgeyi emperyalist amaçlar doğrultusunda şekillendirmenin en büyük aracı olduğunu anlatırken SYRIZA iktidarının Filistin-İsrail sorunundaki tutumu nedeniyle, bölgeye önemli bir katkı yapmasını umduklarını söyledi. “Gazze’nin acılarını taşımaya kimsenin gücü yetmez. İsrail’e karşı ancak dünyadaki tüm sol güçlerle birlikte direnirsek ancak başarılı olabiliriz. Bölgesel tüm sorunları bölgesel olarak hareket ederek çözebiliriz. Örneğin biz Öcalan’ın özgürlüğü için de Kobane için de eylemler yaptık” diyen Owda, aynı dayanışmanın Halk Kurtuluş Cephesi’nin terör örgütü listesinden çıkarılması için de gösterilmesi gerektiğini belirtti. Owda, Müslüman Kardeşler’in bile NATO üyesi olması nedeniyle Türkiye’nin Filistin’e gerçek bir destek veremeyeceğini bildiğini anlatırken “Erdoğan Filistin kapısından Ortadoğu’ya girmeye çalıştı ama Suriye ve Libya’da olanlardan sonra halk desteği gerçekten düştü.

KOBANE’DEKİ TRAJEDİYİ BİZ DE YAŞADIK
Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan ise Kıbrıs’taki sorunlara değindi. Kıbrıs’taki çözümsüzlüğün Filistin’deki çözümsüzlük ile çok ortak noktaya sahip olduğunu anlatan İzcan, kendilerinin en büyük düşmanlarının Türkiye ve Yunanistan’daki şovenist ve milliyetçiler olduğunu söyledi. Türkiye solunda da Kıbrıs meselesinin bir tabu olarak kaldığına dikkat çeken İzcan bugün adanın iki tarafında da AB’ye desteğin yüze 30’lara indiğini, ada açıklarında bulunan petrol ile çözümün daha da karmaşıklaştığını söyledi ve ekledi: “Bizim sorunlarımı hiçbir dış güç çözmeyecek, ada halkı olarak kendi sorunlarımızı yalnızca kendimiz çözebiliriz”. İzzet İzcan ayrıca Erdoğan’ın Kobane açıklamalarını esefle izlediklerini açıkladı, “Kobane’de yaşananları 40 yıl önce de biz yaşadık” dedi.

TÜM ORDULAR YOK OLDU
Mısır’da Mısır Sosyalist Partisi’nden ayrılarak Sosyalist Popüler İttifak Partisi’ne katılan Mamdouh Habashi de Mısır ve Ortadoğu’daki sorunlara değindi. Habashi şunları söyledi: “Bugün bütün bölge yanıyor. Bu yalnızca Ortadoğu’yu da tehdit etmiyor. Avrupa’yı da tehdit ediyor. Bölgede kalan tek ordu Mısır ordusu, diğer tüm ordular yok oldu. Bu savaşların sponsorlarına bakmamız lazım. Ortada kimse tarafından kontrol edilemeyen ama desteklenen küçük ordular var. Bu şeytanlara hala destek verenlere bakmamız lazım. Basir bir örneği IŞİD. Bunlar hergün petrol satmaya devam ediyor. Kimse oradan para akışını kesmek istemiyor. Sponsorları olmadan bunlar devam edemez.”. Mübarek, Mursi ve Sisi’nin ekonomik politikalarının aynı olduğunu anlatan Habashi, ülkenin toplumsal ve ekonomik boyutu olan bir kültür devrimine ihtiyacı olduğunu söyledi: “Bize rejimin dayattığı ya güvenlik ya demokrasi ikilemini reddediyoruz”.

CİHATÇILARA KAYNAK VERENLERLE MÜCADELE
Son olarak konuşan Fransız Komünist Partisi’nden Lydia Samarbaksh Avrupa’daki devletlerin militarist ve yayılmacı siyasetlerini, özellikle de Fransa’nın teröre karşı savaş stratejisini eleştirdi: “Avrupa’yı köktendincilerden korumak için diktatörlükleri ve Türkiye’deki gibi rejimleri destekliyor. Cihatçı örgütlere para, silah ve benzeri konularda yardımcı olan ülkelerle mücadele etmeliyiz. Bunların arasında Türkiye ve İsrail de var.”

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s