“İşçilerin katili tazminat ödemeli”

Pakistan’ın Karaçi bölgesinde bir tekstil fabrikasında çıkan yangında ölen işçilerden Muhammad Akmal’ın eşi Shahida Parveen, üretimi yaptıran Alman şirketinin tüm işçi yakınlarına tazminat ödemesi için bir imza kampanyası başlattı.

2012 yılında Baldia kentindeki Ali Enterprises tekstil fabrikasında ihmal nedeniyle çıkan yangında 254 işçi ölmüş, 55 işçi de yaralanmıştı. Fabrikanın yangın yönetmeliğine göre düzenlenmediği, acil çıkışların ve camların kilitli olduğu ortaya çıkmıştı. Pakistan’ın en büyük iş katliamlarından biri olarak tarihe geçen yangının ardından, fabrikaya üretim yaptıran Alman zinciri KiK işçi yakınlarına yazılı belge vererek tazminat vereceklerini duyurmuştu. KiK’in sözünü tutmaması üzerine harekete geçen Shahida Parveen, avaaz.org adlı siteden başlattığı imza kampanyasında “Bu trajik kazanın ardından sağlığım kötüleşti ve bir gelirim olmadığı için sağlık harcamalarımı karşılayamaz hale geldim. 3, 8 ve 11 yaşındaki çocuklarıma yemek alacak para bile bulamıyorum. Yangında ölen bir çok işçinin aileleri de benim yaşadıklarımı yaşıyor” ifadelerini kullandı.

Yangının ardından eşinin cesedini bile bulamayan çok sayıda işçi yakınından biri olan Parveen, KiK şirketinin işçi yakınlarının eğitim, barınma, sağlık ve gıda ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğini anlattığı kampanyaya üç günde 900 kişi imza verdi. Kampanyaya bit.ly/1CQeesI adresinden imza vermek mümkün.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s