“Kıbrıs’ta saltanat yıkılacak”

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda Mustafa Akıncı’yı destekleyen örgütler BirGün’e konuştu: Eroğlu’yla devam eden statüko yıkılacak, solda daha güçlü birlik oluşacak, yıl sonuna kadar çözüm mümkün olacak, erken seçim gelebilir

akıncı22.04.2015 ONUR EREM @onurerem

KKTC’de ikinci turu bu haftasonu gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçiminde çok sayıda sol örgüt, parti ve sendika Derviş Eroğlu’nun karşısında Mustafa Akıncı’yı destekleyecek.

Akıncı Kıbrıs’ta çözümü savunan ve iki toplum arasındaki etkileşimi teşvik eden 40 yıllık tecrübeli bir siyasetçi. 1976’dan 1990’a kadar yürüttüğü Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı görevinde Lefkoşa Rum Belediyesi’yle birlikte ortak imar planı başta olmak üzere önemli projeler gerçekleştiren Akıncı, bu projeleriyle 1989’da Dünya Habitat Ödülü, 2003’te Europa Nostra Onur Ödülü, 2007’de de Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne layık görülmüştü.

Mustafa Akıncı’nın seçilmesiyle KKTC’de beklenen değişimi, kendisini destekleyen Birleşik Kıbrıs Partisi Başkanı İzzet İzcan, Toplumcu Demokrasi Partisi Başkanı Cemal Özyiğit ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil BirGün’e anlattı.

izcanİzcan: Erken seçim ve solda birlik

Birleşik Kıbrıs Partisi Başkanı İzzet İzcan, halkın çözüm özlemi ve barış talebi nedeniyle Akıncı’yı bir umut olarak gördüğünü söyledi. “Halk artık temiz bir toplum istiyor ve Eroğlu’nun Kıbrıs’a vereceği bir şey kalmadı. 20 yıllık başbakanlığı ve 5 yıllık cumhurbaşkanlığı döneminin ardından geldiğimiz nokta ortada” diyen İzcan, ilk turun sonuçlarına ve yapılan açıklamalara bakınca Akıncı’nın favori olduğunu söyledi.

Mayıs ayında Ada’ya barış gelmesi için yeni müzakere sürecinin başlayacağını ve Akıncı’nın liderliğinde müzakerelerin hızla sonlanıp yıl sonuna kadar referanduma götürülebileceğini açıklayan İzcan “Bu nedenle Akıncı’nın seçilmesi Kıbrıs’ta çözüme yanaşmayan statükoyu yıkacaktır. Karşı taraf ise son bir gayretle, yalan haberler ve karalama kampanyalarıyla bunu engellemeye çalışıyor. Sığınacakları tek liman faşizm, fanatizm ve aşırı milliyetçilik, fakat bunlarla da başarı sağlayamayacaklar” dedi.

Taşlar yerinden oynadı

Akıncı’nın kazanması durumunda mevcut hükümetin de çökeceğini düşünen İzcan, “Şu anda Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler- Demokrat Parti Ulusal Güçler koalisyonu çalışmayan bir hal aldı, iki farklı hükümet gibi davranıp kendi aralarında kavgalı duruma geldiler. Artık taşlar yerinden oynadı ve bu hükümetin sürmesi zor. CTP’nin kurultayında yeni lider arayışları olmasını bekliyorum. KKTC’de erken seçim olacaktır, doğrusu da budur” ifadelerini kullandı.

“KKTC solu olarak bir süredir birlikte yürüttüğümüz çalışmaları seçim zaferinin ardından daha kapsamlı bir çatıda birleştirmeyi düşünüyoruz. Yerel seçimlerde TDP-BKP ve demokrasi güçlerinin ortaklığı başarı getirdi. Hedefimiz Yunanistan’daki SYRIZA, Türkiye’deki HDP ve İspanya’daki Podemos gibi güçlü bir birlik oluşturup, bir çatı halinde hareket edip parlamentoda da çoğunluğu sağlamak” diyen İzcan, seçimden sonraki Pazartesi günü bu güçbirliğinin yol haritası ve muhtemel işleyiş biçimlerini konuşmaya başlayacaklarını anlattı.

İzzet İzcan, hem Ada’da, hem Türkiye’de, hem de dünyadaki halklarla barış içinde yaşamak istediklerini söylerken, Türkiye’deki demokrasi güçlerini de dayanışmaya çağırdı.

özyiğitÖzyiğit: Ada’nın güneyi de heyecanlı

Toplumcu Demokrasi Partisi Başkanı Cemal Özyiğit, şu anda favori olarak gösterilen Mustafa Akıncı’nın önündeki en büyük tehlikenin “Seçimin her türlü hilesini bilen, her türlü yolu deneyebilecek Derviş Eroğlu” olduğunu düşünüyor. “40 yıldır siyasette aynı zihniyeti görüyoruz. Tehditle, rüşvetle ve olmayacak vaaterle her yolu deniyorlar. Türkiye’den KKTC’ye gelmiş insanlara ‘Akıncı kazanırsa sizi gemilere koyup geri gönderecekler’ diyorlar. Ama bütün bu tehditlere rağmen Akıncı’nın kazanacağını düşünüyorum” diyen Özyiğit, ilk turdaki oy dağılımına bakıldığında Akıncı’nın favori durumda olduğunu, fakat yine de temkinli olmak ve son güne kadar çalışmayı bırakmamak gerektiğini söylüyor.

‘Bir saltanat yıkılıyor’

“Kıbrıs’ta bir saltanat yıkılıyor aziz dostum. 40 yıllık yağma, vurgun, talan ve kaçakçılıktan nemalanma dönemi Akıncı ile bitecek. Denktaş ile başlayıp Eroğlu ile devam eden statüko yıkılacak. Adaya yepyeni bir bakış gelecek” diyen Özyiğit, diğer aday Eroğlu’nun barış müzakerelerinde masada imzaladığı maddelere masadan kalktığında uymadığını hatırlatarak Akıncı’nın barış için önemli bir imkan olduğunu söyledi: “Adanın güneyinde de gerçekten barış arayan bir kesim var. Akıncı, çözüm için çabalayacak bir lider olarak onlara umut veriyor. Akıncı’nın karşısında oturacak Nikos Anastasiadis ise 2004 referandumunda güneyde ‘Evet’ diyen tek partinin lideriydi. Bu yüzden Akıncı’nın seçilmesiyle çözüme çok yaklaşacağız.”

Elcil: Demokrasi ve barış ile baskı, kumar ve fuhuş arasında seçim

elcilKıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, Mustafa Akıncı’nın önyargısız bir insan olduğuna dikkat çekerken kendisinin geçmişte Kıbrıslı Rumlarla birlikte pek çok çalışma yaptığını hatırlattı. “Akıncı, müzakerelerde güven yaratıcı önlemlere sıcak bakıyor. Maraş’ın sahiplerine iadesi ve karşılığında Mağusa Limanı’nın uluslararası ticarete açılmasını barış müzakerelerinin sonucunu beklemeden gerçekleştirebilir” diyen Elcil, Akıncı’nın seçilmesinin ardından kendilerinin ve KKTC halkının da süreci denetlemeyi sürdüreceğini söyledi.

‘Eroğlu’nun serveti Erdoğan gibi’

Bu süreçte Türkiye’den bir baskı gelmesini olağan karşıladıklarını, Türkiye hükümetlerinin her zaman KKTC’deki iç işlere karıştığını iyi bildiklerini aktaran Elcil “Sayın Eroğlu, ayrılığa yeminlidir. Türkiye ile birlikte bize layık gördükleri memleket kumarhane, fuhuş ve kara para dolu bir ülke oldu. Eroğlu kişisel servetini bile açıklayamadı hâlâ. 1974’te kirada oturan bir insanken, evi yokken, bugün servetini açıklayamıyor. Bu açıdan Türkiye’dekilere benziyor. Sayın Erdoğan da gençliğinde belediyede çalışıyordu, bugün servetinin hesabını veremiyor” ifadelerini kullandı.

Derin devlet baskısı

Erdoğlu’nun askeriye aracılığıyla derin devletle ilişkileri olduğunu hatırlatan Elcil, seçim öncesinde halka bulgur ve pirinç dağıtıldığını belirterek “Bu baskılara devam edebilirler, askerler de baskı yapabilir. Ama bunlara rağmen Akıncı’nın kazanacağını düşünüyorum. Bu seçimi bir referandum olarak değerlendiriyorum. Bir tarafta Kıbrıs sorununun çözümü, demokrasi ve barış isteyenler, diğer tarafta Türkiye’nin alt rejimi, baskı iktidarı, kumar ve fuhuş isteyenler var” ifadelerini kullandı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber, Söyleşi içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s