Tayyip Erdoğan’ın muhtarlar toplantısına gitmeyen muhtar

Yeşilköy Muhtarı Bülent Yurtsever, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhtarlar toplantısında muhtarların derdini dinlemeyip kendi dertlerini anlatmasına tepki olarak her salı ofisinde halkla buluşuyor, “Erdoğan çağırsa da gitmem” diyor

10.04.2015 ONUR EREM @onureremportre1

Bülent Yurtsever, İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki Yeşilköy mahallesinin 16 yıllık muhtarı. Onu diğer muhtarlardan ayıran şey ise her salı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhtarlar toplantısına alternatif toplantılar düzenlemesi.

“Cumhurbaşkanı’nın muhtarlar toplantısı yapacağını ilk duyduğumda çok sevinmiştim” diyor Yurtsever, “Sonunda Türkiye’nin dört bir yanındaki muhtarları çağırıp sorunlarını dinleyecek, çözüm yolları arayacak diye. Fakat ilk toplantıdan sonra gördüm ki bizim dertlerimizi dinlemek yerine kendi dertlerini anlatıyor, muhalefet ne demiş, gazeteciler ne yazmış ondan bahsediyor.”

Muhtar Yurtsever muhtarların bugün pek çok sıkıntısı olduğunu, yetkilerinin kısıtlanırken “devletin resmi posta kutusu”na dönüştürüldüğünü, 2006’dan beri yapılan bu değişikliklerin Erdoğan’ın başbakanlık döneminde gerçekleştiğini fakat muhtarların şikayetlerini dinleyen olmadığını söylüyor: “Muhtarların bu kadar sorunu varken Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlara Türkiye’nin kredi notundan bahsediyor, başkanlık sisteminin Türkiye için gerekli olduğunu söyleyip bunu mahallelerine anlatmasını istiyor. Algı yönetimiyle halka ‘Muhtarlar da beni destekliyor, konuşmalarımı ayakta alkışlıyor’ mesajı vermek istiyor”.

Erdoğan’ın Mart ayında düzenlediği ikinci muhtarlar toplantısıyla birlikte alternatif bir toplantı düzenlemeye karar veren Yurtsever çay ve simitle başlayan toplantıların her hafta büyüyerek Yeşilköy halkının evinden yemekler getirdiği geniş katılımlı birer mahalle etkinliğine dönüştüğünü anlatıyor: “Toplantımıza her görüşten insan geliyor, güzel bir atmosfer oluşuyor. Mahalle için bir kaynaşma da oldu. Yeşilköy’ün, Bakırköy’ün, İstanbul’un ve Türkiye’nin sorunlarından ekonomiden, pek çok konudan sohbet ediyoruz. Çok değerli büyüklerimiz de geliyor, hepimiz sohbetlerde yeni şeyler öğreniyoruz”. Sloganları ise “Sadece simitle de mutlu olabilirsiniz”. “Ülkenin yarıya yakını açlık sınırında yaşarken muhtarlar gezdiği sarayı ve kristal bardaklarda içtiği meyve suyunu mu anlatacak? Biraz insaf be” diyor Bülent Yurtsever.

Kendisine Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bir davet gelip gelmediğini sorduğumda “Hayır” diye yanıtlıyor, “Binlerce muhtar arasından sıra gelmesi zor. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ve Türkiye Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Ramazan Özünal’ın yalnızca AKP’ye yakın olan muhtarların çağrıldığı açıklamalarını okumuştum gazetelerde. Bu nedenle sıranın bana geleceğini düşünmüyorum. Ama zaten çağırsalar da gitmem. Benim dertlerimi dinlemeyecekse, yalnızca kendisi propaganda konuşması gibi konuşmalar yapacaksa gitmeme gerek yok”. Yurtsever, diğer muhtarlardan duyduğu kadarıyla Erdoğan’ın kimsenin derdini dinlemediğini, en fazla muhtarlarla fotoğraf çektirdiğini söylüyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlar toplantısını Çarşamba gününe çekse de Yurtsever toplantı gününü değiştirmeyeceğini söylüyor. Yeşilköy Muhtarı Bülent Yurtsever’in alternatif toplantısına katılmak istiyorsanız, bir salı günü siz de Yeşilköy Muhtarlığı’na uğrayabilirsiniz.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber, Söyleşi içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s