Çipras: Yunanistan’da son sözü halk söyleyecek

Yunanistan Başbakanı Çipras, troykanın kemer sıkma dayatması için 5 Temmuz’da referandum yapılacağını açıklarken SYRIZA Uluslararası Siyaset Sekreteri Kalamvokidis “Halk hayır derse AB geri adım atmak zorunda” dedi

Tsipras TV speech27.06.2015 ONUR EREM @onurerem

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras önceki gece Yunanistan kamu kanalı ERT’ye çıkarak, Avrupa Birliği’nin dayattığı kemer sıkma programını 5 Temmuz’da referanduma götüreceğini söyledi. Yunanistan’ın 30 Haziran’a kadar IMF, AB ve Avrupa Merkez Bankası’ndan oluşan troykaya 1.7 milyar avro borç ödemesi gerekiyor. Son iki haftadır yoğunlaşan müzakerelerde troyka, bu borcu ödemek için yeni bir kredi açabileceklerini, ancak bunun için emekli maaşlarının azaltılması gibi kemer sıkma politikalarının uygulanmak zorunda olduğunu söylüyordu. Son olarak önceki gün troykanın müzakereleri sonlandırıp bir ultimatomla kendi programlarını dayatmasının ardından Çipras referandum kararı aldı.

Bu dayatmaya boyun eğmeyi reddeden SYRIZA lideri Çipras, “Hiçbir zaman sizin güveninize ihanet etmedik. 5 süren ay müzakereler sonrasında troyka bize ültimatom çekti. Kreditörlerimiz Yunan halkını, toplumsal ve ekonomik olarak gelişme imkanın olduğu bir geleceğe iterek aşağılamak istiyor. Az önce banaklar kurulunu toplayarak referandum yapılmasını önerdim. Öneri bakanlar kurulunun tamamı tarafından kabul edildi. Şantaj ve tehditle dayatılan bu kemer sıkma planını referanduma götüreceğiz. Troyka ile görüşerek 30 Haziran olan ödeme tarihini 5 Temmuz’a erteleteceğim. Halk özgüre seçimini yapacak” dedi.

Bu tarihi referandum kararıyla ilgili BirGün’e konuşan SYRIZA Uluslararası Siyaset Departmanı Sekreteryası’ndan Konstantinos Kalamvokidis “Bu oylama kesinlikle avro bölgesinde kalıp kalmayacağımızla ilgili değil. Oylamada halk troykanın dayatmasına hayır derse bu avrodan çıkacağımız anlamına gelmez. Aksine, biz avroda kalmak istiyoruz fakat Avrupa ekonomisini yönetenler Yunanistan’ın avrodan çıkmasını, avro bölgesinin Yunanistan ‘sorun’undan kurtulmasını istiyor. Yunanistan’ı mümkün olan en ağır şekilde cezalandırarak kıtanın güneyindeki diğer borçlu ülkeleri korkutmak istiyor” dedi.

Halkın artık troykanın dayatmalarından bıktığını, bu nedenle referandumdan hayır çıkacağını tahmin eden Kalamvokidis “Referandumun konusu çok net: Neo-liberalizm, baskı ve kriz politikalarıyla devam edecek miyiz? Bu referandumdan çıkacak bir hayır cevabı troykaya ve AB’ye net bir cevap olacaktır. 6 Temmuz sabahında hayır kararı açıklanmışsa Brüksel’e gidip ‘Dayattığınız bu planı Yunan halkı reddetti, milli irade kemer sıkmaya karşı’ diyeceğiz. O noktadan sonra troyka ile müzakerelere başka bir seviyede devam edilecektir. Demokrasiye saygıları varsa dayatmalardan vazgeçmek zorunda kalacaklar” dedi.

Kararın ardından yapılan açıklamalarda referandumda yalnızca iktidardaki SYRIZA ve ANEL partileri hayır çağrısı yaptı. Koalisyon ortağı olan bu iki parti mecliste sandalyelerin çoğuna sahip olsa da genel seçimlerdeki oy oranlarının toplamı yüzde 41 ediyordu. Öte yandan seçimden sonra yapılan anketlerde yalnızca SYRIZA’nın oylarının yüzde 50’ye yaklaştığı görülüyordu.

KKE boykot diyor

Referandum kararının ardından, yüzde 5 oya sahip Yunanistan Komünist Partisi’nin (KKE) aldığı tutumu eleştiren Kalamvokidis “Cuma gecesi Çipras açıklama yapmadan önce KKE, başkent Atina’da, parlamento önündeki Syntagma Meydanı’nda ‘Kemer sıkma planına hayır’ eylemi gerçekleştirdi, hükümeti planı reddetmeye çağırdı. Fakat aynı akşam Çipras’ın referandum açıklamasından sonra ‘KKE halkı bu referanduma katılmamaya, boykota çağırıyor’ dediler. Bugüne kadar bizim yanımızda durmamak için her şeyi yapmışlardı ama Yunanistan tarihinin en önemli referandumlarından birinde de bu tavrı göstereceklerini düşünmüyordum” diye konuştu.

Meclis onayladı

Yunanistan Parlamentosu’nun dün referandum kararını oylarak kabul etmesiyle birlikte referandum kesinlik kazandı. Fakat IMF Başkanı Christine Lagarde geçen hafta “1 Temmuz’da borç ödenmemiş olursa herhangi bir erteleme yapmayacağız, ülke teknik olarak iflasa düşecek” diye kesin bir açıklama yapmış, Çipras da buna karşılık Lagarde’ı “haydutluk politikası izlemek”le suçlamıştı.

ASP destekliyor

Referandum kararının ardından bir açıklama yapan Avrupa Sol Partisi Genel Başkanı Pierre Laurent de Yunanistan halkının iradesini desteklediklerini, kemer sıkma politikalarına karşı kıta çapında SYRIZA ile omuz omuza savaşacaklarını, üye partilerin kendi ülkelerinde her şeyi yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s