SYRIZA teslim olmadı, mektubu yayınladı

01.07.2015

Yunanistan’da SYRIZA hükümetinin ve Aleksis Çipras’ın referandum öncesinde geri adım attığını iddia eden haberlerin ardından Avrupa Sol Partisi, Çipras’ın 30 Haziran’da troykaya gönderdiği mektubu yayınladı.

Mektubun içeriği özetle şöyle:

Avrupa Komisyonu Başkanı Bay Jean Claude Juncker, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Bay Mario Draghi ve IMF’nin Yönetici Direktörü Bayan Christine Lagarde’a

78783a5f-f543-400b-a310-3cb8d25d832e-454x660Sevgili Yönetici Direktör, Sevgili Başkanlar,

Sizlere Avrupa Komisyonu’nun sitesinde 28 Haziran 2015 tarihinde yayınlanan metne dair Helen Cumhuriyeti’nin duruşu konusunda bilgi vermek için bu mektubu yazıyorum. Helen Cumhuriyeti, metinde aşağıdaki değişiklikler yapıldığı takdirde anlaşmayı kabul etmeye hazırdır. Göreceğiniz üzere, talep ettiğimiz değişiklikler somuttur ve programının genelinin sağlamlığı ve kredibilitesine tamamen saygı duymaktadır.

1. KDV reformu:

Adalara yönelik yüzde 30 KDV indirimi korunmalı.

2. Yapısal mali tedbirler:

Bireysel işletmelerdeki gelir vergilerinin peşinatı kademeli olarak yüzde yüze çıkarılmalı.

Askeri harcamalara dair tavan 2016 yılında 200 milyon avroya, 2017 için de 400 milyon avroya indirilmeli. Askerdeki personel sayısı azaltılmalı.

3. Emekli maaşları:

2010 reformu tamamen uygulanacak ancak 2012 reformu (sürdürülebilirlik faktörü) Ekim 2015’te yeni bir yasal değişiklik yapılana kadar ertelenecek.

Emeklilerin Toplumsal Yardımlaşma Yardımı (EKAS) 2019 sonuna kadar kademeli olarak azaltılacak ama EKAS’tan en fazla faydalanan yüzde 20’lik kesim bundan etkilenmeyecek.

Kesintilen ücretler 31 Ekim 2015’ten başlayarak 2017 sonuna kadar kademeli olarak azaltılacak.

4. Emek pazarı:

2015 sonbaharında yeni bir çerçeve yasalaşacak.

5. Ürün pazarı:

OECD’nin tavsiyelerinden bazıları anında hayata geçirilecek (turistlere kiralama, turist otobüsleri, kamyon ruhsatları, geleneksel gıda yönergeleri, inşaat için avro-kodlar, içecekler, petrol ürünleri). Kısıtlamalara sahip mesleklerden noterlik, aktüerya ve mahkeme icra daireleri açılacak. Spor salonu pazarı serbestleştirilecek.

Dahası, OECD ile işbirliği içinde, aşağıdakileri içeren büyük bir reform paketi uygulanacak:

– İşletmeler dair tek-durak-noktası (one-stop-shop) hizmetleri yaratılacak.

– Oligopol pratikleriyle bilinen belli sektörlere dair (örneğin inşaat, toptan ticaret, tarım ürünleri, medya vs.) kapsamlı bir rekabet değerlendirilmesi hazırlanacak ve buradan çıkacak tavsiyeler uygulanacak (yol haritası ve zaman çizelgesi şu anda OECD tarafından hazırlanmaktadır).

– Rüşvetçi işletme uygulamalarına dair kapsamlı bir strateji anında uygulanacak. Örneğin kamu ihaleleri alanında (buna dair yol haritası ve zaman çizelgesi OECD tarafından hazırlanmaktadır).

Bağımsız Enerji İletim Operatörü, çoğunluk hissesi Yunan hükümetine ait Kamu Güç Şirketi’nden ayrılarak çoğunluk hissesi devlete ait başka bir tüzel kişiliğe dönüştürülecektir.

Şimdiden destekleriniz için teşekkür ederiz. Sizden haber bekliyorum.

Saygılarımla,

Alexis Tsipras

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s