“Demokrasi ve bağımsızlığımızı pazarlık etmemizi beklemeyin”

Yunanistan’da Avrupa Birliği ve IMF’nin kemer sıkma dayatmasına karşı 5 Temmuz Pazar günü yapılacak referandum öncesinde SYRIZA “Dostumuz olarak siyasi partilere ve hareketlere” başlığıyla bir mektup yayımladı.

SYRIZA Uluslararası İlişkiler ve Barış İşleri Departmanı Yöneticisi Panos Trigazis imzasını taşıyan mektupta şu ifadeler yer alıyor:

Panos Trigazis

Sevgili yoldaşlar ve arkadaşlar,

25 Ocak’taki ulusal seçimlerde SYRIZA’nın tarihi zaferinin ardından, partimizin başkanı Aleksis Çipras liderliğinde bir ulusal kurtuluş hükümeti kurulmuştu.

Yunan halkının yeni hükümete aşırı kemer sıkma politikalarını sonlandırma, toplumun zayıf kesimlerine destek olma ve artık katlanılmaz hale gelen kamu borcu krizini pazarlıklarla çözme ve bütün bunların sonucunda ekonomik düzelme ve büyümeyi yeniden tesis etme görevi verdi.

AB’li partnerlerimiz ve diğer kurumlarla birlikte Şubat ayından beri müzakereler yürüttük. Bu müzakerelerde Yunan hükümeti en başından beri, kurumların Yunan halkının iradesine saygı göstermek zorunda olduğunu ve Yunanistan hem AB hem de avro bölgesinde eşit bir muhatap olarak görülmesi gerektiğini savunan bir pozisyon aldı.

Müzakereler pek çok seviyeden geçti. Bu süreçte Yunan hükümeti, kendi programının ilk adımlarını atmaya başladı. İlk hesap geldiğinde yeni Meclis bunu, hükümetin ülkedeki insani krizle mücadele edebilmesi için kabul etti.

Yunan hükümeti aynı zamanda barış yanlısı ve çok boyutlu bir dış politika izleme görevini de ihlal etmeyerek Yunanistan’ın uluslararası pozisyonunu ve rolünü Yunan halkının ve ulusal meselelerimizin çıkarına yukarıya taşıdık.

Bariz bir şekilde halkımızın demokrasisi ve bağımsızlığı bizim için müzakere edilebilir meseleler değildir. Üstelik demokrasi ve bağımsızlığın, AB ve avro bölgesi üyeliğimizle uyumsuz olduğunu da düşünmüyoruz. Aksine, bunlar Avrupa idealine en hakiki şekilde hizmet eder.

Müzakerelerimiz geçen hafta kritik bir noktaya geldi. 22 Haziran’daki gayrıresmi avro bölgesi buluşmasında Yunan hükümeti, hazırladığı kapsamlı teklifi Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’den oluşan troykaya sunmuştur. Bu teklif, AB yöneticileri tarafından “müzakerelerin üzerine inşa edilebileceği sağlam bir temel” olarak tanımlanmıştı. Buna rağmen IMF yeni ve kabul edilemez maddeler sunmaya devam etmiş, bunlar özellikle de işçi hakları ve emekli maaşları konusunda olmuştur. IMF’nin bu tavrının yarattığı zorluk Yunanistan Başbakanı’nın Brüksel’e giderek bu sıradan AB toplantısına katılmasını zorunlu kılmıştır.

Maalesef Başbakan ve müzakere ekibimiz troyka tarafından ultimatom niteliğinde tekliflerle karşılanmıştır. Öyle ki, Avrupa Konseyi Başkanlığı’nı yürüten eski Polonya Başbakanı Donald Tusk, bu noktada Bay Çipras’a “Game over” (Oyun bitti) demiştir.

Bu gelişmeler karşısında Başbakan, Atina’ya dönerek Bakanlar Kurulu’na bir referandum düzenleyerek kurumların bu teklifine halkın karar vermesi teklifini sunmuştur. Bu teklif Yunan Meclisi tarafından da kabul görmüştür.

5 Temmuz Pazar günü gerçekleşecek bu referanduma kadar hükümetimizin ve bizi destekleyen partilerin görevi “hayır” oyu için çalışmaktır.

Uluslararası dayanışmanın SYRIZA’nın Ocak ayındaki seçimde zafere ulaşmasında ne kadar büyük bir etkiye sahip olduğunu biliyoruz. Bu desteği iktidarda olduğumuz 5 ay boyunca bizlere sunmaya devam ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz. Yunan halkının içinden bulunduğu bu zor durumda ve referandum sürecinde de dayanışmayı sürdürmenizi ve artırmanızı rica ediyoruz.

Şu anda Yunanistan’da vermekte olduğumuz mücadele aynı zamanda tüm Avrupa ve kıtanın geleceği için bir mücadeledir. Eşitlik temelinde uluslararası dayanışma ve toplumsal adalet için bir mücadeledir.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s