Yunanistan’da medya evet için çalıştı

Yunanistan’da bugün gerçekleşecek referandum öncesinde anaakım medya evet için çalışırken özel TV’ler hayır’a ayırdığı her dakika için evet’e 14 dakika ayırdı

04.07.2015 ONUR EREM @onurerem

Yunanistan’da sekiz gün önce ilan edilen ve yalnızca ülkenin değil Avrupa’nın da geleceğini etkileyecek referandum bugün yapılacak. Halk Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Komisyonu ve IMF’den oluşan troykanın ülkeye dayattığı kemer sıkma paketini kabul edip etmemeyi oylayacak. Eğer evet oyu çıkarsa SYRIZA hükümeti istifa edeceğini açıklarken hayır oyu çıkarsa müzakerelerde troykanın karşısında SYRIZA’nın eli epey güçlenecek.

“Referandum kararının ilanından itibaren propaganda için yalnızca bir hafta olması medyanın buradaki rolünü daha da önemli hâle getirdi. Parti teşkilatları çalışmaya çok vakit bulamadı ama medya bir haftadır evet propagandası yapıyor. Şu anda anketlerde evet ve hayır oyları birbirine çok yakın. Eğer evet çıkarsa, bu medyanın inanılmaz propagandası sayesinde olacak.” Bu sözler Atina Üniversitesi Medya Çalışmaları ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. George Pleios’a ait.

TV’nin %90’ı

BirGün’e konuşan Pleios özel medyanın çok yanlı bir şekilde yayın yaptığını söylerken veriler de onu destekliyor. Dün I Avgi gazetesinde yayınlanan bir araştırmaya göre kamu televizyonu ERT dışındaki tüm kanallar, 1 dakikalık hayır görüşüne ayırdığı sürenin ortalama 14 katını evet görüşüne ayırdı. “Yalnızca bu şekilde değil, ATM önündeki kuyruklar gibi olayları abartarak vererek de yanlı yayınlarına devam ettiler. Tartışma programlarında tarafsız gibi gözüken konuşan kafalar bile eveti savunuyor ve programlarda 4-5 evetçi, hayırı savunması için çağırılmış tek kişie yükleniyor. Almanya’daki kanallarda SYRIZA’yı eleştirmek için kullanılan söylemler sonraki gün Yunan kanallarında karşımıza çıkıyor. Yunanistan’da halkın yüzde 90’ı özel TV’leri izliyor ve onların tamamı bu şekilde. Gazetelerde de yalnızca az okuyucusu olan birkaç gazete hayır oyunu destekliyor” diyor Pleios.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s