Madene karşı yürüyenlere beşer ay hapis cezası!

Ordu’nun Fatsa ilçesindeki madene karşı Ocak’ta yapılan yürüyüşün düzenleme komitesine “rapor vermedikleri” için 5’er ay hapis cezası verildi. Ceza alan Yorulmaz: Yıldıramayacaklar!

fatsa maden215.07.2015 ONUR EREM @onurerem

Ordu’nun Fatsa ilçesinde siyanürle maden çıkarma faaliyetlerine karşı Ocak ayında yapılan kitlesel ve barışçıl yürüyüşün düzenleme komitesinde yer alanlara açılan davada yedi kişiye beşer ay hapis cezası çıktı. Davanın avukatlarından Alptekin Ocak, Fatsa Asliye Ceza Mahkemesi’nin dün verdiği kararda düzenleme komitesinde yer alanlara “yürüyüşün ardından kaymakamlığa yürüyüşle ilgili rapor verilmemesi” ve “yürüyüşte bazı insanların belirlenen rotanın dışında yürümesi” nedeniyle hapis cezası verirken kararın açıklanmasının geri bırakıldığını söyledi.

‘Eylemciler memur mu?’

“Ben de o yürüyüşe katılmıştım. Fatsa’daki 5-6 köyün yanı sıra Fatsa merkezi ve İstanbul’dan da katılım olmuştu. Binlerce kişiydik ve yürüyüş tamamen barışçıldı” diyen Ocak, bu kararla halkın yıldırılmak istendiğini düşünüyor: “Çok şekli sebeplerle ceza verdiler. İnsanların demokratik haklarının kullanılmasına karşı çıkıyorlar. Orada yürüyüş yapanlar kaymakamlığın memuru mu, gidip rapor yazsın yürüyüş bitince?”

Bölgedeki maden projelerinin mahkemeler ve kaymakamlık nezdinde özel olarak korunduğunu söyleyen Ocak, bu kararın hem Anayasa’ya hem de uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu, itiraz edeceklerini söyledi.

‘Karar bizi kamçıladı’

Yürüyüş nedeniyle ceza alan yurttaşlardan, Yukarıtepe Köyü’nden Şenel Yorulmaz ise “Biz kanunlara aykırı bir şey yapmadık, bu karar taraflıdır” dedi. Anayasa’nın 34. maddesinin kendilerine verdiği yürüyüş hakkını kullandıklarını söyleyen Yorulmaz, “Biz sonuna kadar haklıyız, istedikleri davayı açsınlar, biz buradayız. Yılmayacağız” dedi.

Maden karşıtı mücadelede öne çıkan isimleri cezalandırarak halka gözdağı vermek istediklerini söyleyen Yorulmaz, “Ama halk artık uyandı. Bu kararın arkasında siyasi bir ideolojinin yattığı ortada. Bu karar bizi daha da kamçıladı, çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz, mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Siyanür hazırlıkları bitti

Bölgede halkın yüzde 80’inin madene karşı olduğunu anlatan Yorulmaz, madenin her an siyanür kullanımına başlayabilecek durumda olduğunu anlattı: “Şirketin sitesinde madenin Mart ayında çalışmaya başlayacağı yazıyordu. Mart’ta başlayamadılar ama şu an başlamaya hazır durumdalar. Havuzlar bitti, siyanür harmanları hazırlandı. Her an siyanür kullanmaya başlayabilirler”. Şenel Yorulmaz, Temmuz sonu veya Ağustos başı gibi bölgede yeni bir kitlesel eylem düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

Ne olmuştu?

İngiliz Stratex şirketinin Bahar Madencilik ile ortaklaşarak kurduğu Altıntepe Madencilik adlı şirket, Fatsa’daki Engiz tepesi bölgesinde siyanürle altın çıkarmak için izin almış, 2014 sonuna bin dönümlük ormanlık alanda ağaç kesmiş, ÇED raporunu usullere aykırı bir şekilde çıkarmıştı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s