İtiraz sonuç verdi, WordPress açıldı

Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği’nin popüler blog sitesi WordPress’e erişimi engellemesine yapılan itirazdan bir gün sonra site tekrar erişime açıldı. Ancak siteyi erişime açan mahkeme değil, süreç hukuka uygun işlemiyor

30.07.2015

Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği’nin geçen hafta aralarında sendika.org ve DİHA da olmak üzere pek çok haber sitesiyle birlikte erişimi engellediği kararına akademisyenler Kerem Altıparmak ve Yaman Akdeniz ile BirGün muhabiri Onur Erem itiraz etti.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) 96 farklı siteye erişimi engellemesi kararının Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği tarafından 25 Temmuz’da kabul edilmesine itiraz edilirken, başvuruda WordPress ve Blogspot sitelerinin kullandığı IP adreslerinin engellenmesinin yalnızca istenen sitelere değil, pek çok bloğa erişimi engellemek anlamına geldiği mahkemeye açıklandı.

29 Temmuz’da verilen dilekçede bu uygulamanın ifade özgürlüğü, bilgi edinme hakkı ve haber verme hakkının ihlali anlamına geldiği ifade edilirken Anayasa Mahkemesi’nin Youtube yasağına karşı verdiği karara ve AİHM kararlarına atıfta bulunuldu.

Mahkeme kararı yok

İtirazın ardından 30 Haziran’da engellenen WordPress ve Blogspot’un IP adresleri tekrardan erişime açıldı. Fakat bu açılma mahkemenin herhangi bir kararı olmadan gerçekleşti. Durumu BirGün’e değerlendiren Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Yaman Akdeniz şunları söyledi: “Wordpress’in kapatılmasına verilen tepkiyle TİB yanlış bir iş yaptığını anladı. Erişim engeli talebi geldiğinde TİB idari tedbir kararıyla erişimi engelleyip mahkemeye başvurmuş, mahkeme de engellenmesi yönünde karar vermişti. Bu noktadan sonra erişim engelini kaldırma yetkisi olan mahkemedir. Ancak mahkemenin bu yönde bir kararı olmadan erişim tekrardan açıldı”.

Bu durumun sansürün çok kolay olduğunu ancak sansürü kaldırmanın daha uğraşlığı olduğunu gösterdiğini söyleyen Akdeniz, bu tür sansürlerin gelecekte gerçekleşmeye devam etmemesi için uğraştıklarını anlattı.

Vikipedi’nin bir sayfası açıldı

Öte yandan Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparmak’ın Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı başka bir başvuru sonucu 7 Haziran Genel Seçimi öncesi YSK’nin tedbir kararıyla erişimi engellediği 90 sayfaya erişim tekrar açıldı. Seçimlere dair haber sitelerinden haberler ve Vikipedi’deki 2015 Genel Seçimleri Anketleri sayfasının da dahil olduğu 90 sayfanın açılmasını yorumlayan Akdeniz “Bu sayfalar hakkında tedbir kararı verilmişti. Ama tedbir kararı süreli olmalı, 7 Haziran’da oy kullanım süresinin bitmesiyle sonlanmalıydı. Tedbir kararını süresiz verdikleri için biz başvuru yapana kadar kaldırılmadı” dedi.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s