Arjantin’de toplumsal mücadelelerin koordinasyonu: 200 örgüt, 1 çatı

Arjantin’deki COMPA’dan (Coordinadora de Organizaciones y Movimientos Populares de Argentina-Arjantin’deki Halk Hareketlerinin Koordinasyonu ve Organizasyonu) Emilio Taddei ile COMPA platforumunun ortaya çıkışı ve sürdürdükleri mücadeleler üzerine konuştuk:

-Arjantin’de Kızıl-Yeşil mücadeleye nasıl dahil oldun Emilio?

30 yıldır aktivistim diyebilirim. Öğrenci hareketlerinde yer aldım ve 2000’lerin başından beri Dünya Sosyal Forumu sürecine dahil oldum. Şu anda Buenos Aires Üniversitesi’nde Latin Amerika Çalışmaları bölümünde profesörüm. Aynı zamanda kıta çapındaki toplumsal bilimcileri bir araya getiren Latin Amerika Toplumsal Bilimler Konseyi’nde akademik koordinasyonu yürütüyorum. Böylece kıta çapında birçok mücadele ve örgütle temas halindeyiz. Ayrıca üniversite hocalarından oluşan Latin Amerika Çalışma Grubu’nda çalışmalar yürütüyoruz. Bu grup da COMPA’ya dahil oldu.

-COMPA nasıl ortaya çıktı?

3 yıl önce birçok bağımsız sol örgüt ve hareketin bir araya gelmesiyle oluştu. 2001’deki kriz döneminde ortaya çıkan işsizler hareketi COMPA’nın kurulmasına öncülük etti. Günümüzde COMPA’nın içinde çiftçiler, işçiler, işsizler, feministler, öğrenciler gibi farklı gruplar yer alıyor, dahil olan grup sayısı 200’den fazla. COMPA bütün bu örgütlerin mücadelelerini ortakalaşa yürütmeleri için var. COMPA, Latin Amerika çapındaki toplumsal hareketlerin bir araya gelip oluşturduğu ALBA’ya da dahil. Bölgemizdeki toplumsal hareketlerle büyük bir dayanışma içindeyiz.

-Örnek verebilir misin?
Örneğin çevrecilerin ve köylülerin madenlere karşı verdiği bir mücadele vardı. COMPA sayesinde feministler, öğrenciler ve toplumdaki diğer sol hareketler bir arada hareket etti, ortak kitlesel eylemler düzenledi. Böylece bazı madenlerin açılmadan projelerin iptal edilmesini sağladık. Aynı şekilde feministler kürtaj hakkı için sokağa çıktığında COMPA işçiler, öğrenciler ve diğer gruplarla iletişime geçerek onları da sokağa çıkarıyor.

-Böylesine bir örgütlenme için COMPA’da kaç kişi çalışıyor?
30 civarında çalışan var. Bütün işleri gönüllü olarak yürütüyorlar.

-COMPA’nın içinde sorunlar yaşanıyor mu?
Henüz bir sorun yaşamadık. COMPA’nın temel ilkeleri açık ve net, anti-kapitalist bir örgütüz. Bu ilkeleri bilen örgütler dahil olmak istediği için bir sorun yaşamadık. Siyasal partiler henüz COMPA’ya dahil olmasa da bu partilerden gelen birçok üyemiz var.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Söyleşi içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s