Garip sesin kaynağı ne?

Dün sabaha karşı İstanbul’da yaşayanlar garip sesler ve uğultular duydukları iddiasını sosyal medyada dile getirdi. Peki son dönemde dünya çapında çok farklı yerlerde duyulan benzer seslerin açıklaması var mı?

ONUR EREM

Cuma sabaha karşı sosyal medya İstanbul’da duyulan garip ses ile çalkalandı. Uğultuya benzer bir ses duyduklarını söyleyen insanlar sesle ilgil yorumlar yaparken bazıları bunu deprem tetikçisi olarak gördü. Benzer seslerin geçtiğimiz haftasonu İzmir’de de duyulduğu ortaya çıktı.

Aslında bu olay İstanbul’a özgü değil, bu linkten izlenebileceği gibi dünyanın dört bir tarafında farkedilmiş: youtu.be/GEWTrYB-ERA . 2011’den beri kullanıcılar internete duydukları bu sıradışı uğultunun ses/video kaydını yüklüyor. youtu.be/XNVOnGGbaFU adresinde izlenebileceği gibi bu sesler çok sayıda ülkede ana haber bültenlerine çıkmış, polis kayıtlarına geçmiş.Ses kayıtlarını inceleyenler insanın duyabileceği frekanstaki seslerin yanı sıra daha düşük frekanslarda, duyulamaycak kadar derin seslerin çok daha fazla olduğunu tespit etmiş.

GÜNEŞ AKTİVİTELERİNDE ARTIŞ MI?

Peki dakikalar, bazen saatler boyunca kendini tekrarlayan bu uğultunun kaynağı ne? Bilimadamları bu soruya net bir cevap vermese de farklı alternatifler üzerinde duruluyor. Bunlardan birincisi seslerin güneş patlamalarından dünyaya ulaşan parçacıkların atmosfere ulaşması sonucu oluştuğu. Saskatchewan Üniversitesi’nden Jean-Pierre St. Maurice’e göre bu sesler dünyanın radyasyon kuşağından geliyor. Son dönemde güneşin aktivitelerinde görülen artış nedeniyle bu seslerin de sıklaştığı varsayılıyor.

Bir diğer açıklama ise seslerin Dünya’nın çekirdeği tarafından üretildiği. Bu teoriye göre dünyanın çekirdeğinde zaman zaman artan aktiviteler veya dünyanın farklı bölgelerinde gerçekleşen depremler nedeniyle çok derin sesler ortaya çıkıyor. Southern Methodist Üniversitesi’nden Sismolog Brian W. Stump’a göre bu sesler bazı dönemlerde insanların duyabileceği frekanslara kadar ulaşabiliyor. Bu teoriyi savunanlar seslerin dünya çekirdeğinde artan aktivitenin bir sonucu olduğu için deprem habercisi olabileceğini de söylüyor.

Discovery Channel’dan Benjamin Radford’a göre bu sesler bir doğa olayına değil, inşaat gibi insan aktivitelerine ait sesler. Radford, şehirlerdeki gürültü kirliliği nedeniyle farketmediğimiz birçok makina gürültüsü olduğunu söylüyor. Bu ritmik seslerin uzaktaki bir rüzgar tirbününden gelmiş olabileceğini açıklıyor Radford.

NASA’dan David Morrison ise internetteki bütün bu vidyoların düzmece olduğunu düşünüyor. Morrison, bütün bunların yakın zamanda çıkacak bir filmin viral reklamı için bir yıl önceden üretilmeye başlayan vidyolar

İSRAFİL’İN SURU DİYEN BİLE VAR

Bilimadamlarının bu konuda kesin bir neden bulamaması farklı söylentilere de temel hazırlıyor. İnternette sayısız site bu sesleri uzaylılardan HAARP teknolojisine, kutupların yer değiştirmesinden Mayaların 2012 kehanetine kadar uzanan geniş bir yelpazeye yayılan nedenlerle açıklamaya çalışıyor. Hatta bazı gruplar bu sesin İsrafil’in suru olduğunu bile iddia ediyor. Gözlemlediğim kadarıyla bu tarz teorilere inananların en büyük argümanı “güneş aktivitesi veya dünya çekirdeğinden kaynaklansaydı insanlar bunu önceki yıllarda da duyardı” düşüncesi. Ancak unutmamak lazım ki insanların büyük bir çoğunluğu sadece birkaç yıldır yanlarında sürekli ses kaydedebilecek bir mobil cihazla dolaşıp bu sesleri internete yükleyebiliyor.

Facebook’ta iletişime geçtiğim Kozmik Anafor, Bilime Dair Herşey ve Skeptikler sayfaları da bu kayıtların sahte olduğunu düşündüklerini söyledi.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s