Yasaklansın, kullanılacaksa da kuralına uyulsun

Cezaevleri İzleme Koordinasyonu üyeleri Çağlayan Adliyesi’ne giderek polisin biber gazı kullanımı hakkında suç duyurusunda bulundu, “Çoğu ülkede olduğu gibi Türkiye’de de kullanımı yasaklansın, illa ki kullanılacaksa bari kuralına uyulsun” dedi

ONUR EREM

İstanbul Cezaevleri İzleme Koordinasyonu üyeleri bugün öğlen saatlerinde İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi’ne giderek açlık grevleri ardından düzenlenen eylemlerdeki polis şiddeti nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu öncesinde basına konuşan insan halkarı savunucusu Nimet Tanrıkulu yaşadıklarını basına anlattı. “Bu su duyurusunu polisin hak ihalleri ve insanlık suçları nedeniyle yapıyoruz” diyen Tanrıkulu ve diğer şikayetçiler ellerindeki metal objeleri basına gösterdi. “İçeriğini ve adını bile bilmedeiğimiz bu kimyasal maddelerle saldırdılar bize. Bu biber gazları çoğu ülkede yasak, halka karşı kullanılamıyor. Biz de bunu savunuyoruz. Ama madem uygulanacak, kullanma klavuzuna göre kullanılsın” diyerek metal objelerin üzerindeki yazıları okudu: Doğrudan insanlara uygulanmamalıdır, sadece özel eğitimli kişiler tarafından kullanılmalıdır. Bu yazılanlara rağmen biber gazının bir metre mesafeden yüzlerine atıldığını anlatan Tanrıkulu, biber gazının tamamen doğal ve organik olduğu iddialarının da gerçeği yansıtmadığını ifade etti.
Cezaevleri İzleme Koordinasyonu, açıklamadan sonra suç duyurusunda bulunmak için adliyeye girerken akşam saatlerinde Taksim Tramvay Durağı’ndan Galatasaray’a gerçekleşecek yürüyüşe de çağrı yaptı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s