RedHack’ten 4 yeni belge

ONUR EREM – 16 Ocak 2013
RedHack, YÖK’ün ağına sızarak ele geçirdiği belgeleri yayınlamaya devam ediyor. Son açıklanan belgeler arasında İTÜ, Ege, Hakkari ve Adnan Menderes Üniversiteleri yer alıyor.

İTÜ’ye dair belgelerde 2012 rektörlük seçimlerinde birinci çıkmasına rağmen Cumhurbaşkanı’nın rektör olarak atamadığı İTÜ eski rektörü Muhammed Şahin hakkında akademisyenlerin verdiği şikayet dilekçesi bulunuyor.

Yeni rektör Mehmet Karaca’nın göreve başlamasının ardından YÖK’e yollanan ‘bir grup akademisyen’ imzalı mektupta eski rektörün “devlet arazilerini talan ettiği, sahte evrak düzenlediği ve yasal hükümlerin gözardı ettiği” yer alıyor. Akademisyenler soruşturmanın yürütülmesi için yeni rektör Karaca ve ekibine de güvenemeyeceklerini ifade ediyorlar.

EGE’DE AVM RANTI İDDİASI

Ege Üniversitesi’yle ilgili belgelerde ise 8 kişinin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı şikayet yer alıyor. Bu 8 kişi, Ege Üniversitesi Rektörlüğü, Ege Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti ve Tepe Grubu İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ yetkililerinin suç işlemek amacıyla örgüt kurma, resmi belgede sahtecilik yapma, ihaleye fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma, görevi ihmal etme ve edimin ifasına fesat karıştırma suçlarını işlediğini iddia ediyor. Bu iddiaların gerekçesi ise üniversiteye ait bir araziye “2.500 yatak kapasiteli yurt, konaklama tesisi, spor sahası, sinema, restoran ve alışveriş merkezi” inşası için ihaleye çıkıldıktan sonra bu araziye sadece devasa bir AVM yapılması. Şikayette bulunanlar, arazinin normal değerinin çok altında kiraya verildiğini, inşa edilmesi gereken diğer tesislerin inşa edilmemesi sonucunda üniversite yetkililerinin sözleşmeye aykırılık davası açmadığını iddia ediyor. Belgelere göre İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı 12 Kasım tarihinde şikayetleri inceledi ve belgeleri soruşturmayı yapması gereken kurum olan YÖK’e yönlendirdi.

ADNAN MENDERES’TE REKTÖRE SORUŞTURMA

RedHack’in Adnan Menderes Üniversitesi’ne dair yayınladığı belgelerde Rektör Şükrü Boylu’nın Türk Ceza Kanunu’na aykırı fiiller işlediği yer alıyor. Rektör Vekili Cavit Bircan’ın YÖK’e gönderdiği belgede üniversitenin hukuk müşavirliğinin, otopark fatura tahsilat kulübesi alımı ve montajı ihalesi ile otopark akıllı geçiş ve kontrol sistemi ihalelerinde Rektör Boylu’nun ihale mevzuatını ihlal ettiğine karar verdiği belirtiliyor.

HAKKARİ’DE PROMOSYON ŞİKAYETİ

Hakkari Üniversitesi’yle ilgili belgelerde de Rektör İbrahim Belenli ve Özel Kalem Müdürü Süleyman Solmaz kamuyu zarara uğratmakla suçlanıyor. YÖK’e gönderilen şikayet dilekçesinde rektörlüğün Halk Bankası ile anlaşarak 85 bin TL promosyon aldığı, ancak bu gelirin rektör ve özel kalem müdürü tarafından keyfi bir şekilde harcandığı yer alıyor.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s