Liderler Chavez’in yasını tutuyor

Latin Amerika’da yepyeni bir çağ açarak küresel çapta esin kaynağı olan Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in ardından tüm dünyadan taziye mesajları yağdı. Özellikle yoldaş Latin liderler üzüntülerini içtenlikle ifade ederken, herkes Chavez’in önemini teslim etti.
Küba Devlet Başkanı Raul Castro: Fidel Castro, Chavez’i oğlu gibi görürdü. Ülkede 3 günlük yas ilan ediyoruz.
Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales: (Ağlayarak) Kardeşim Chavez’in ölümünden büyük üzüntü duyuyorum. Sadece Venezuela halkının değil, Latin Amerika halkının da özgürleşme sürecinin devam etmesi çok önemli.
‘YERİ DOLDURULAMAZ’
Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa: Latin Amerika’daki sevgili dostumuzun kaybı nedeniyle 3 günlük ulusal yas ilan ettik. Chavez’in ölümü, Latin Amerika için yeri doldurulamaz bir kayıp. Dünyanın cesaret, aşk ve kahramanlıkla dolu bu olağanüstü insana minnettar olacağına şüphe yok.
Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff: Brezilya, dostunun kaybından büyük üzüntü duyuyor. Chavez’in yeri doldurulamaz.
Eski Brezilya Başkanı Lula da Silva: Onu tanımak, onunla birlikte Latin Amerika’nın entegrasyonu ve adil bir dünya için çalışmak büyük bir şanstı.
Arjantin Devlet Başkan Yardımcısı Amadou Boudou: Bütün Amerika kıtası için çok üzücü bir gün. Çok iyi bir insan aramızdan ayrıldı. Üç günlük yas ilan ediyoruz.
Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega: Chavez gibi müthiş ve olağanüstü kişiler asla ölmez. Devrim Meydanı’nda Chavez için anma töreni düzenleyeceğiz.
Peru Devlet Başkanı Ollanta Humala: Bolivar, Güney Amerika ve Latin Amerika dayanışmasına en çok önem veren lider Chavez’di. Venezuela halkının bundan sonraki süreci barışçıl ve demokratik geçirmesini diliyorum.
Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) : Chavez Venezuela tarihinde Simon Bolivar ve Ezequiel Zamora’nın yanında, onurlu bir yere sahip. Venezuela, Karayipler, Latin Amerika ve dünyanın diğer bölgelerinde baskı altındaki halkların bağımsızlığı ve özgürlüğü için uğraşan Chavez’i unutmayacağız.
Kolombiya Dışişleri Bakanı Maria Angela Holguin: Derin üzüntü duyuyoruz. Chavez, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile barış sürecine büyük destek vermişti.
Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera: Chavez, Latin Amerika’nın bütünleşmesine derinden bağlı bir liderdi. Anlaşmazlıklar olsa da, Chavez’in fikirleri için mücadele etmedeki gücünü ve kararlılığını her zaman takdir ettim.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: Chavez sıradışı, güçlü ve geleceğe umutla bakan bir liderdi. Aynı zamanda Rusya’nın dostuydu. İnsanlığın sorunlarını çözmek için büyük çaba sarfetmişti.
‘MESİH’LE BİRLİKTE DÖNECEK’
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad: Chavez, şüpheli bir hastalığın ardından şehit oldu. Venezuela’nın düşmanları onu bu hastalıkla öldürdü. Hayatını ülkesine ve halkının özgürlüğüne feda etti. Venezuela cesur ve güçlü oğlunu, dünya ise bilge ve devrimci bir lideri kaybetti. Chavez’in İsa Mesih ile birlikte yeryüzüne döneceğine eminim.
Çin Dışişleri: Chavez müthiş bir liderdi. Aynı zamanda Çin halkının dostuydu. Üzüntümüz çok büyük.
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande: Chavez’in sıradışı bir mizacı vardı. Fikirleri ve yaptıklarını herkes doğru bulmasa da, Chavez’in adalet için verdiği mücadele ve ülkesini geliştirmek için yaptıkları kesinlikle gözardı edilemez. Venezuela halkının bu demokrasi ve istikrar testinden başarıyla çıkacağından eminim.
Britanya Dışişleri Bakanı William Hague: İktidarı boyunca ülkesini ve bölgesini geliştirmeyi başarmış bir liderdi.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon: Ülkesinin gelişimine büyük katkı sunmuş bir liderdi.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s