İsrailli vicdani retçi 8. kez tutuklandı

19 yaşındaki vicdani retçi Nathan Blanc, askerlik yapmayı reddettiği için 8. defa hapis cezasına çarptırıldı. Blanc’ın son 19 haftada 100 günü hapiste geçti

Nathan Blanc için hapis cezası artık bir rutin haline geldi. 19 yaşındaki vicdani retçi, askeriyeden gelen kağıtta yazdığı üzere Salı günü Tel Aviv yakınlarındaki askeri birliğe gitti. Orada askerlik yapmayacağını açıkladıktan sonra 14 günlük hapis cezasına çarptırıldı. Nathan serbest bırakıldıktan sonra bu döngü tekrar ve tekrar devam edecek.

Nathan son 150 günün 100’den fazlasını hapiste geçirdi. Hatta bir keresinde salı günü serbest bırakıldıktan sonra perşembe tekrar tutuklandı. Vicdani ret fikrinin birkaç yıl önce kafasında oluşmaya başladığını anlatıyor İsrailli vicdani retçi: “Çok zor bir karardı. Ancak 2008’deki Dökme Kurşun operasyonunda İsrail 1.400 Filistinliyi öldürdükten sonra, bu savaşın bir parçası olmak istemediğime emin oldum. Ülkemdeki agresif militarizmin, iki tarafın karşılıklı nefretinin ve karşılıklı terör eylemlerinin bir parçası olmak istemiyorum. İki taraf da gerçekten istese, bu savaş 60 yıl önce biterdi”.

Nathan iki tarafın uyguladığı politikaların birbirine düşman nesiller yetiştirmekten başka bir işe yaramadığını düşünüyor. “Yurttaşlar ve her şeyden önce insanlar olarak bu adi oyunu oynamamak hepimiz için ahlaki bir ödev” diyen Nathan İsrail devletinin yurttaşlarını kontrol altına almak için demokratik hakları kısıtladığını söylüyor.

İsrail’de askerlik kolektif ulusal bilincin gelişmesinde önemli bir deneyim olarak görülüyor. Ülkede kadınlar 2, erkekler 3 yıl askerlik yapmak zorunda. Böylesine militarist bir kültürde yetişen insanlar arasında vicdani retçilere çok ender rastlanıyor. “Arkadaşlarım ilk başta bana karşı çıkıyordu” diyor Nathan, “Ancak şimdi hepsi, orduda profesyonel olarak çalışan arkadaşlarım bile bana övgüyle bakıyor”.

Nathan eğer prensiplerinden ödün verseydi, hapis yatmaktan kurtulması mümkündü. “Bazı vicdani retçilerin yaptığı gibi sağlık raporu alabilirdim. Ancak bu bir yalan olurdu” diyen Nathan, orduya pasifist olduğunu söyleyerek ordudan muaf tutulmayı da reddetmiş: “İsrail ordusunun pasifizm tanımı çok dar. Hiçbir zaman, hiçbir koşulda güç kullanmayacak insanlara pasifist diyorlar. Ben bazı ender durumlarda güç kullanılabileceğini düşünüyorum. Bu yüzden ordunun pasifizm testine girmeyi reddettim. Geçsem bile bu da bir yalan olacaktı”.

Guardian’a verdiği röportajda Nathan bu döngünün daha ne kadar devam edeceğini bilmediğini söylüyor. İyi senaryoda ordunun bir süre sonra sıkılarak kendisini bir daha tutuklamayacağını, kötü senaryoda ise sinirlenerek bir yıl veya daha uzun ceza vereceğini düşünüyor. Milliyetçi olup olmadığı sorusuna “Ülkemi çok seviyorum ve birçok açıdan gurur duyuyorum ülkemle. Ancak milliyetçilik, insanların uzak durması gereken zararlı bir şey. Ben sivil hizmet yaparak ülkemdeki insanlara faydalı olmak istiyorum” diye cevap veren Nathan, sivil hizmet hakkı olmayan İsrail’de bu hak gelene kadar mücadelesine devam edeceğini söylüyor.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Çeviri, Haber içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s