KANSER SAĞCIYI DA ÖLDÜRÜR, SOLCUYU DA

‘KANSER SAĞCIYI DA ÖLDÜRÜR, SOLCUYU DA’

Hopa’ya Onkoloji hastanesi açılması için mücadele verecek bir dernek kurma yolundaki Volkan Makar: “Dünyaya farklı pencerelerden, farklı örgütlerden bakan insanlar olarak kanser tehlikesine karşı bir araya geldik, Hopa’ya Onkoloji Hastanesi yapılmasını istiyoruz”. Kanser olduğu için İstanbul’a yerleşmek zorunda kalan Yadigar Akbıyık ve kızı Filiz Akbıyık da yaşadıklarını BirGün’e anlattı

ONUR EREM | onurerem@birgun.net

VOLKAN MAKAR: Karadeniz’de kanser gerçeği her evde hissediliyor. Herkesin en az bir acısı var. Çernobil’in ardından uzmanlar “siz bunun etkisini 10 yıl sonra görmeye başlayacaksınız” demişti. Gerçekten de Çernobil’den 12-13 yıl sonra bölgedeki kanser vakaları patladı.

Hopa ve çevresindeki kanser hastaları, bölgede Onkoloji Hastanesi olmadığı için İstanbul’a, Trabzon gibi uzak kentlere gitmek zorunda kalıyor. Yaşlı, yoksul insanlar, kalacak yerleri yok… Ama yaşamak için o kente yerleşmeleri gerekiyor. Çok büyük zorluklar yaşanıyor. Memleket hasretiyle, çocuklarından, arkadaşlarından, akrabalarından uzak ölüyor hastalarımız. Bari yanlarında tanıdıkları olsun.

Kanser olan arkadaşlarımızdan etkilenerek Nisan başlarında Facebook’ta bir grup kurduk: Hopa’ya Onkoloji Hastanesi İstiyoruz. Sadece 22 günde 45 bin üyemiz oldu. 81 ilden destek mesajları aldık. Change.org’da binlerce imza topladık. Grubu kurduğumuzdan beri çevremizde 5 kişi kanserden öldü. O kadar acil bir talep ki bu…

Daha önce de benzer talepler olmuştu ama iş siyasileştiği için bir araya gelinememişti. Bu sefer bu talebi siyasi partilerden izole ettik ve gerçek bir halk desteği gördük. Sosyal medyayı kullarak daha güzel bir organizasyon sağladık. ÖDP’lisi de, CHP’lisi de, AKP’lisi de bu talebin arkasında yan yana geldi. Çünkü kanser sağcıyı da öldürür, solcuyu da.

ARTIK DERNEKLEŞİYORLAR

Bu ihtiyaç için mücadele eden insanların çatısı olmak amacıyla bir dernek kuracağız, muhtemelen 2 haftaya açılır. Dernek olarak siyasi partiler, valilik ve diğer yöneticilerle bir araya geleceğiz.

Onkoloji hastanesi çok teferruatlı bir hastane. Bu yüzden ilk aşamadaki talebimiz kanser tanı merkezi ve kemoterapi merkezi açılması. Devlet olur, özel olur, yeter ki bir yerimiz olsun. Yer olarak Hopa merkezini düşünüyoruz, bölgedeki ilçeler arasında ulaşımın merkezinde yer aldığı için.

Bu merkezlerin açılmasının ardından onkoloji hastanesi için çaba göstereceğiz. Yeni bir devlet hastanesi inşa ediliyor, o açılınca eski hastanenin yerine yapılabilir. Bölgedeki nüfusun onkoloji hastanesi gibi büyük bir hastane için yeterli olup olmadığını da araştıracağız. Bölgedeki halk bu konuya çok duyarlı. En az 5 kişi yazılı olarak başvurdu, gerekirse arsalarından bağış yapabileceklerini söylediler.

Facebook grubunun sitesine www.facebook.com/groups/331028410352277/ adresinden ulaşılabilir.

FİLİZ AKBIYIK:

Hopalıyım, iş için 10 yıldır İstanbul’da yaşıyorum. 64 yaşındaki anneme 5 yıl önce kanser teşhisi koyuldu. Önce rahim kanseri, ardından bir de kemik iliği kanseri. Sık sık İstanbul’da Çapa’ya gidip gelmesi gerekiyordu. 4 aydır ise sürekli İstanbul’da kalmak zorunda. Kesinlikle Hopa ya da civarında bir onkoloji hastanesine ihtiyaç duyuyoruz. Annem buralarda sürünüyor, morali yok, köyünü, çevresini çok etkiliyor. Köyünde olsa en azından bir şeylerle uğraşır, İstanbul’da yapacak hiçbir şeyi yok.

Bu sürecin kanser hastalarının psikolojisini de etkilediğini düşünüyorum. Moralleri iyi olan hastaların iyileşme süreci de daha iyi olur.

YADİGAR AKBIYIK:

İstanbul’un köki çıksın köki! Eldum ben burada. Ramazan’dan beri köyime cidemedum. Dört duvar arasinda sıkıştum. Hastane açılsın Hopa’ya döneyum.

IMG_8859

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s