KOCAELİ F TİPİ CEZAEVİ YÖNETİMİ: Hırsıza hırsız diyemezsin

Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi mahpuslarının mektupları, 17 Aralık operasyonda adı geçenler hakkında ‘hırsız’ dedikleri için sansürlendi. İnfaz Hakimliği “hırsızlıktan ceza alsalar bile onlara hırsız diyemezsiniz” dedi

ONUR EREM 23.08.2014

Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde kalan mahpuslar, Mayıs ayında yaşadıkları hak ihlallerinin bir listesini gazetemize gönderdi. Cezaevi yönetiminin mektupları 14 Ağustos’ta postaya vermesi nedeniyle gazetemize yeni ulaşan mektupta çok sayıda hak ihlali şikayeti bulunuyor.

Bunların başında iletişim hakkının gaspı geliyor. BirGün, Özgür Gündem, Özgür Radyo, Atılım, Cumhuriyet gazetelerine, İstanbul Barosu, Çağdaş Hukukçular Derneği, ETHA ve İsmail Saymaz’a gönderilen, yaşadıkları işkenceleri ve hak ihlallerini anlatan mektuplara el konulduğundan şikayet eden mahpuslar 2 mektubun da “hırsıza hırsız dediği için” sansürlendiğini söylüyor: “Mektuplarımızda 17 Aralık operasyonunda adı geçen isimlere hırsız dediğimiz için mektuplarımıza el koyuldu. İnfaz hakimliği ‘hırsızlık suçundan hüküm giyseler bile hırsız yazamazsınız’ dedi ve itirazlarımız reddedildi”.

TV KANALLARI DA SANSÜRLÜ

Mektupta sağlık hakkının gaspına dair şikayetler de yer alıyor. Anlatılana göre bacağında hissizlik ve ağrı olan bir kişinin hastaneye sevki yapılmazken, bir Crohn hastasının diyetini uygulaması da keyfi şekilde engelleniyor. Bir diğer şikayet konusu da televizyon kanalları. Mahpuslar İMC, Yol TV, Art 1 gibi kanalları izleme taleplerinin geri çevrildiğini söylüyor.

Avukat görüşlerinin mevzuate uygun olmaması, tuvalet ve banyo da dahil olmak üzere birçok yere gözetim kamerası yerleştirilmesi, gardiyanların saldırısı gibi gapishanedeki haksız uygulamaları proteto edenler ise soruşturma ve hücre cezasıyla karşılaşmış.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s