İTÜ’de fakülte işgaline destek yağdı

DSCF2484

DSCF2491ONUR EREM 17.05.2014

İTÜ’deki işgalin ikinci gününde yüzlerce kişi İTÜ Maden Fakültesi’nin önüne gelerek öğrencilere destek verdi. Boğaziçi, Özyeğin, Bilgi ve Koç üniversitelerinden öğrenciler de pankartlarla binanın önüne geldi. Saat 14:00’te ise öğrenciler binanın balkonundan bir konuşma yaptı. Konuşmalarında taleplerini yineleyen öğrenciler “Taşeronu destekleyerek, iş güvenliğini hiçe sayarak işçileri katlettikleri yetmiyormuş gibi bir de Soma’ya giderek acılı halka saldırdılar. Artık AKP’nin vahşetine isyan ediyoruz. Direniş ve işgaller dalga dalga yayılmalı” dediler. İTÜ öğrencilerinin yanı sıra, KESK, DİSK, Enerji-Sen, Taksim Dayanışması, Elektrik Mühendisleri Odası, İstanbul Kent Savunması ve Eğitim Sen temsilcileri de AKP’nin neo-liberal politikaları ve talan uygulamalarını eleştiren konuşmalar yaptı. Konuşmaların ardından İTÜ öğrencileri, kendilerini desteklemeye gelen diğer öğrencilerle birlikte bir forum düzenleyerek ortak mücadele imkanlarını tartıştı.

DSCF2489FORUMDA KONUŞULANLAR

– 30 yıllık şantiye işçisi, İnşaat İşçileri Sendikası Girişimi forumda bir konuşma yaparak inşaat sektöründe her gün ölümlerin yaşandığını, bugün bile yüksekten düşerek bir işçinin öldüğünü anlattı ve şunları söyledi: “Biz inşaat işçileri ile mühendislerini bugüne kadar bir araya getirememiştik. Oysa bizim kapitalistlere karşı bir arada olmamız lazım. Bu işgali devam ettirdiğiniz sürece size destek olacağız, buradaki mimar ve mühendislerini de bize destek vermeye bekliyoruz. Gelin, çalışma koşullarımızı görün. Kapının önünde bekliyoruz, yıkın derseniz yıkarız”.

– Söz alan öğrenciler ise şunları söyledi: “Bizim İTÜ’ye dair taleplerimiz var. Ama artık bu direniş ve üniversite işgalleri yayılıyor. İnsanlar 68’e, 78’e benzetiyor. Artık taleplerimizin çapını da artırmalıyız. Diğer üniversitelerin öğrencileriyle birlikte Enerji Bakanı’nın istifasını, hükümetin Roboski, Reyhanlı ve Soma Katliamları ile ilgili ciddi bir özür dilemesini talep etmeliyiz.”

DSCF2493

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s