Dünya Barış Konseyi Ortadoğu ve emperyalizmi değerlendirdi

Dünya Barış Konseyi Ortadoğu Bölge temsilcileri dün İstanbul’da bir panelde bir araya geldi. Toplantıda siyonizm, ABD emperyalizmi ve gerici Arap rejimlerine eleştiriler vardı

ONUR EREM 15.10.2014

17 baris 10Yüzden fazla ülkeden üyeye sahip dünyanın en büyük barış örgütlerinden Dünya Barış Konseyi’nin Ortadoğu üyeleri dün akşam İstanbul Kadıköy’deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ndeydi. Türkiye Barış Derneği yöneticilerinden Aydemir Güler’in moderasyonunda gerçekleşen toplantıda Ortadoğu ülkelerinin içinde bulunduğu koşullar nedeniyle bütün katılımcıların güvenli katılımının ancak Avrupa’da mümkün olduğu, bu nedenle toplantının İstanbul’da gerçekleştiği açıklandı.

‘EMPERYALİZM DEMOKRASİ GETİRMEZ’

Yunanistan Barış Örgütü’nden ve 1949’da kurula Dünya Barış Konseyi’nin İcra Sekreteri olan Iraklis Çavdaridis paneldeki konuşmasında Ortadoğu’daki emperyalist planlara dikkat çekti, “bölgedeki halkların emperyalist müdahalelere ve emperyalizmin savaş makinesine karşı birlikte direnmesi için mücadele etmeliyiz, barış ve huzur ancak böyle mümkün olacaktır” dedi. Bugün Kobane’deki vahşetin de emperyalizmin maşası olan örgütlerce işlendiğine dikkat çeken Çavdaridis, ABD’nin ve NATO’nun  iki yüzlülüğüne şöyle dikkat çekti: “Kanlı ve vahşi rejim değişikliklerini demokrasi ve insan hakları söylemiyle gerçekleştiriyorlar. Oysa batı ülkeleri birkaç yıl önceye kadar bu diktatörlerle kol kolaydı. Bugün de Suudi Arabistan ve benzeri ülkelerle aynı şekilde ilişkileri var. Suudi ordusu Bahreyn’deki barışçıl eylemleri silahla bastırırken demokrasinin dışına çıkmıyor mu? O zaman Esad’a karşı Türkiye ve Katar aracılığıyla yürütülen emperyalist savaşı demokrasi söylemiyle açıklayamazsınız”.

İSRAİL’DE YÜKSELEN IRKÇILIK

Toplantıya İsrail Barış Örgütü adına katılan Aida Touma ise emperyalizmin onyıllardır bölgedeki savaşlarla halkların kabusu haline geldiğini, bunun da siyonist İsrail, gerici Arap rejimleri ve ABD emperyalizmi üçgeni aracılığıyla yürütüldüğünü açıkladı. ABD ve AB emperyalizminin her zaman yedek planları olduğunu anlatan Touma, “Toplumsal değişiklikler olduğu zaman emperyalist ülkeler yeni planlarını devreye sokarak durumun kendi lehlerine şekillenmelerini sağlıyor” dedi. Touma, İsrail’in Filistin’e yönelik son saldırısının vahşetine de değinirken bu saldırının son yıllardaki en vahşi saldırı olmasına rağmen İsrail halkının yüzde 92 ile en yüksek oranda destek verdiği savaş olduğunu söyledi: “Emperyalizmin kontrolündeki medya ile büyük bir algı yönetimi kampanyası yapılıyor. Bu savaş sırasında İsrail’de görülmemiş oranda aşırı sağ ve faşist yükseliş oldu”.

‘AVRUPA HALKLARI DA YAŞAMIŞTI’

Filistin Barış ve Dayanışma Komitesi’nden Akel Takaz da İsrail’in kuruluşundan beri Suriye’den Sudan’a kadar geniş bir bölgede istikrarsızlık yanağı olduğunu vurgularken “Emperyalizmin vahşetini yalnızca Ortadoğu değil dünyanın dört bir yanı yaşıyor. Avrupa halkları da emperyalizmin vahşetini en son Yugoslavya’da ve Ukrayna’da maruz kaldı emperyalizmin saldırganlığına” dedi.

‘HER TÜRLÜ MÜDAHALEYE KARŞIYIZ’

Mısır Barış Örgütü’nden Muhammet Aşam da Ortadoğu halklarının emperyalist müdahaleye karşı direnmesinin tek çözüm yolu olduğunu söyledi: “Emperyalist ülkelerin yarattığı ve desteklediği IŞİD gibi örgütleri bahane ederek emperyalist müdahalecilik politikalarını devam ettirmesine karşı çıkabilmek için Suriye’ye müdahaleye kategorik olarak karşı çıkmalıyız. Emperyalist planın sonucunda Ortadoğu’da güçsüzleşmiş ve emperyalizme direnci kalmamış kanton yönetimleri kurulmak isteniyor”.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s