“Gaz değil vicdan ithal edin”

Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi AKP’nin biber gazını günlük hayatın bir parçası haline getirmesine isyan etti: Tüm demokratik güçleri gaza karşı mücadeleye çağırıyoruz

ONUR EREM 16.11.2014 twitter:@onurerem

Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi dün İstanbul Kadıköy’de bir basın toplantısı düzenleyerek tüm demokratik güçleri Türkiye’nin göz yaşartıcı gaz ithalatına karşı ve bu gazın kullanımını yasaklamak için mücadeleye çağırdı. Kimya Mühendisleri Odası, İstanbul Tabip Odası ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan KMO yöneticisi Selin Top sağlık ve eğitim için harcanması gereken bütçenin gaz fişeği alımına ayrılmasını eleştirdi.

BAHREYN’E SATAMAMIŞTI

“Son 7 yılda iç güvenlik harcamalarının GSYH’ye oranı yüzde 55 oranında arttı” diyen Selin Top 9 Kasım’da BirGün’ün ortaya çıkardığı 2015 gaz alımlarına atıfta bulunarak “Kore’deki Daekwang şirketi Bahreyn’e satmasına izin verilmeyen gazları Türkiye’ye satmaya çalışıyor. Bahreyn’deki gibi bir kampanya örgütleyerek Kore’nin Türkiye’ye gaz satışına engel olmak için tüm demokrasi güçlerini, tüm yurttaşları mücadeleye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İŞKENCE ARACI

İTO adına konuşan Ali Çerkezoğlu göz yaşartıcı gazların artık her toplumsal olayda kullanıldığına dikkat çekerek “Gazların kullanımı istisnai olmaktan çıkmış, günlük kullanıma dönüşmüştür. Oysa biber gazı bir işkence aracıdır” dedi.

ŞİDDET İKTİDARI

TİHV adına konuşan Ümit Efe ise “AKP şiddeti olağanlaştırarak bir şiddet iktidarı kuruyor. Öyle ki, biber gazına maruz kalan insanlar artık bunu normal olarak görmeye başlayıp bir işlem yapmıyor. Yeni bir diktatörlük biçiminin oluşturulmasına tanıklık ediyoruz” dedi.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s