Bakanlık: BirGün muhabirine polis şiddeti için tazminat verilmesin

BirGün muhabiri Pembegül Gökçek’in eylem sırasında polis şiddeti sonucu yaralanmasının ardından açtığı davada İçişleri Bakanlığı savunma verdi: “Orantılı saldırdık, tazminata gerek yok”

Pembegül Gökçek, polis saldırısına maruz kalırken

Pembegül Gökçek, polis saldırısına maruz kalırken

BirGün muhabiri Pembegül Gökçek’in 17 Mayıs 2014’te İstanbul Beyoğlu’ndaki Galatasaray Lisesi önünde polis şiddeti görerek yaralanmasının ardından açtığı davada İçişleri Bakanlığı mahkemeye savunma verdi. “Gösteri yapan gruplara uygun ve yeterli miktarda müdahale edilmiştir” diyen Bakanlık, bunun Toplumsal Olaylarda Görevlendirilen Personelin Hareket Usul ve Esaslarına Dair Yönerge ile Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’na uygun olduğunu iddia etti.

Raporu ‘somut’ saymadı

Pembegül Gökçek’in TOMA’dan gelen tazyikli suyla yaralandığını fotoğraflarla kanıtlamasına rağmen Bakanlık “davacının meydana geldiği iddia ettiği zararın, idaremiz eyleminden kaynaklanıp kaynaklanmadığı net olarak ortaya konulmamıştır” iddiasında bulundu. Bu konuda hem hastane raporu hem de fotoğraflar olmasına rağmen Bakanlık hastane raporunu da yetersiz bularak “yaralanan hastane raporu dışında herhangi bir somut bilgi ve belge sunmadı” dedi.

Borçlar Kanunu’yla savundu

Bakanlık, savunmasında Borçlar Kanunu’nun 63. maddesine referans vererek kanunun verdiği yetkiye dayanan bir fiil zarar yol açsa bile hukuka aykırı sayılamaz dedi ve Bakanlık’ın yalnızca hukuka aykırı davranışlar nedeniyle tazminat ödeyebileceğini belirtti. Bakanlık ayrıca aynı kanuna dayanarak polis saldırısının “üstün nitelikte kamusal yarar taşıdığı ve zarar verenin davranışının haklı savunma niteliği taşıdığını” iddia ederek saldırıyı meşrulaştırmaya çalıştı

Savunmasında Pembegül Gökçek’in polise direniş göstermediğini kabul eden Bakanlık Gökçek’in eylemcilerin arasında olduğunu ve “her makul insanın alacağı tedbirleri almadığını” iddia etse de fotoğraflar Bakanlık’ı yalanlıyor.

Tatmin aracı

Bakanlık manevi tazminat talebi hakkında ise ortada bir manevi zarar olmadığını, bu nedenle manevi tazminata da gerek olmadığını ifade etti, “manevi tazminat gerçekte bir tazmin aracı değil, bir tatmin aracıdır” dedi ve talep edilen tazminatın sebepsiz zenginleşmeye yol açacağını iddia etti..

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s