IŞİD’e giden gençler bulundu, dönecekler

CHP Hatay Milletvekili Ediboğlu, Suriye’ye giden 11 Sudanlı ve İngiliz gencin yerlerinin tespit edildiğini ve döneceklerini söylerken MİT, AFAD, TİKA, Kızılay ve İHH’yı IŞİD’e doktor transferi yapmakla suçladı

sudanli-baba524.03.2015 ONUR EREM @onurerem

Dokuz İngiliz ve iki Sudanlı gencin Suriye’de IŞİD kontrolündeki bir hastanede olduğu ortaya çıktı. İki hafta önce Sudan’daki okullarını bırakıp Türkiye’ye gelen ve oradan Suriye’ye geçen üçü  tıp öğrencisi ve sekizi yeni mezun doktordan oluşan grubun IŞİD kontrolündeki bir hastanede olduğunu CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu duyurdu.

‘Yakında dönecekler’

Çocuklarını aramak için Türkiye’ye gelen ailelere başından beri yardımcı olan Ediboğlu, Suriyeli doktorlar aracılığıyla İngiliz öğrencilere ulaşıldığını söyledi: “İki genç Türkiye sınırına çok yakın Kaniye Dil (Cerablus) kentinde bulundu. Diğerleri ise Rakka’daki hastanelere dağılmış durumda. Onların Türkiye’ye dönebilmesi için girişimlerde bulunuyorum. Şu anda Antep’te çocuklarını bekleyen 14 kişi var. Yakında çocuklarına kavuşacaklarını umuyorum”

ABD ve İngiltere devrede

Suriye’ye giden gençlerin ailelerinin varlıklı, kariyer sahibi aileler olduğunu ve bu nedenle ABD, İngiltere ve Kanada’nın gençler için devreye girdiğini anlatan Ediboğlu, “Bu yüzden uluslararası baskı uygulanarak bu gençlerin yeri bulundu” dedi.

Lojistik deste Türkiye’den

Ediboğlu şunları söyledi: “Türkiye’ye ilk defa gelmiş 11 gencin İstanbul’dan doğrudan Antep’e gitmek yerine Ankara ve Kayseri’de iki aktarma yaparak izini kaybettirdiğini gördük. Bunu tek başına yapmış olmaları imkansız. Türkiye’deki İslamcı STK’ler yabancı yardımcıların aracılığıyla dışardan doktorları bu hastanelere yönlendiriyor. MİT, AFAD, Kızılay, İHH, TİKA ve çok sayıda kuruluş dünyanın dört bir yanından binlerce doktorun IŞİD’e transferini yapıyor. Bu sayede binlerce yabancı doktor IŞİD kontrolündeki sekiz hastanede çalışıyor.”

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s