Silah fuarına karşı antimilitarist protesto

İnsanlığa hayır değil ölüm getirecek

İstanbul TÜYAP’ta düzenlenen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İnsanlık için hayırlı olsun’ diyerek açtığı IDEF 2015 Savunma Sanayii Fuarı, Vicdani Ret Derneği ve anti-militaristler için protesto edildi: ‘Silahlanma insanlığa hayır değil ölüm getirecek’

DSCF7858(1)08.05.2015 ONUR EREM @onurerem

Vicdani Ret Derneği ve anti-militarist yurttaşlar, üç gündür İstanbul Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde sürmekte olan IDEF 2015 Savunma Sanayii Fuarı’nı protesto etti.

Dün 14:00’te Vicdani Ret Derneği’nin çağrısıyla fuar alanının önünde toplanan eylemciler bir basın açıklaması yaptı.

Övünç değil utanç kaynağı

Fuarın açılışını yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘İnsanlık için hayırlı olsun’ sözünü eleştiren VR-DER Eşbaşkanı Merve Arkun “Burada sergilenen silahlar insanlığa hayır değil ölüm getirecek. Bu silahlar insanlık için övünç değil utanç kaynağıdır, çünkü dünyanın dört bir yanında çatışmaları körüklemek ve sivil halkı öldürmekten başka bir işe yaramayacak” dedi.

Yıllık 5 trilyon TL

Dünya çapında yıllık askeri harcama miktarının yaklaşık 5 trilyon TL’ye denk geldiğini hatırlatan Arkun, bu miktarın 98 ülkenin yıllık GSYH’sının toplamından fazla olduğun söyledi. “Yoksul halkın cebinden vergi olarak alınan paralarla burada sergilenen kitlesel ölüm silahları geliştiren devletlere bir çağrımız var: Silahlanmayı ve askeri harcamaları durdurun” diyen Arkun, geliştirilmekte olan yazılımlarla insansız hava araçlarının hedeflerine otonom bir şekilde saldırması gibi askeri teknolojilerin tehlikesine dikkat çekti.

Militiarizm öldürür

Arkun konuşmasını “Unutmayın, bütün bu silahlar her gün, dünyanın dört bir yanında insanları öldürmek için kullanılıyor. Hedef olma sırasının ne zaman size geleceğini asla bilemezsiniz. Militarizm öldürür” diyerek sonlandırdı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s