Halil Berktay ve 1 Mayıs 1977

 1. Share
  1 Mayıs’ta kentlerin meydanlarında hükumetin neo-liberal politikaları protesto edildi. sendikalar alanlarda AKP’yi emek düşmanı ilan etti
 2. Share
  Tam da bunun üzerine ortaya 1 Mayıs 77 katliamının sorumlusu “basta DİSK olmak sosyalistler yaptı ” diye bir yalan atıldı
 3. Share
  Bizlerde 1 Mayıs’da ki o görkemli mitingleri unutup, biranda değiştirilen gündemin pesine takıldık. Bu bir oyun hep birlikte sürükleniyoruz
 4. Share
 5. Milliyet: Tarihçi Halil Berktay’ın 1977’deki olaylarla ilgili, “Ateş açıldığı palavra. Birbiriyle çatışan solcular kendi rezaletinden mağduriyet yarattı” şeklindeki açıklaması sert tartışmalara yol açtı. Dönemin tanıkları, Berktay’dan ‘kanıt’ isterken ‘katillerin devlet arşivlerinde kayıtlı’ olduğunu savundu.

  Tarihçi Halil Berktay, 34 kişinin hayatını kaybettiği1 Mayıs 1977’deki olaylarla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı. Berktay, “Ateş açıldığı palavradır, birbiriyle çatışan solcular kendi rezaletinden bir mağduriyet yarattı” dedi. Berktay, Taraf Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “TKP ve DİSK, Maocuları Taksim’e sokmama kararı almıştı. Maocular barikata tosladı, ateş açıldı, izdiham oldu. Otel ve Sular İdaresi çatısından ateş açıldığı palavradır. Polis araçlarından da ateş açılmadı. Sol kendi rezaletinden bir mağduriyet yarattı.” Berktay’ın ‘kanlı 1 Mayıs’ ile ilgili sözleri sol çevreleri kızdırdı. Dönemin tanık ve mağduru solcular, Berktay’a sert tepki göstererek bu ifadeleri ‘katliamı sulandırma ve aymazlık’ olarak nitelendirdi.

  Kontrgerilla ağzı 

  Devrimci 78’liler Başkan Yardımcısı Hüseyin Esentürk: Berktay, kontrgerilla ağzı ile konuşuyor. Aradan onca yıl geçmiş ve her şey kanıtlanmış olduğu halde Sular İdaresi’nin üzerinden ve Intercontinental’den ateş edildiğinin, panzerlerle özel görevlendirilmiş polislerin insanları ezdiğinin kanıtlanmasına rağmen hâlâ ‘solcuların kendi arasındaki çatışma diyecek kadar fütursuz bir kişi ya kontrgerilla ya CIA ağzıyla konuşuyordur. İtibar edilecek yanı yok. 77 katliamının kimin yaptığını aydınlatmak devletin görevidir. 1 Mayıs öncesinde olanlar da devletin arşivlerinde mevcuttur. 35 yıldır arşivlerinde suçlu aramak yerine birtakım kişilerin ağzıyla olayı bulandırmak ve failleri aklamak gayretinde olunmasını da kınıyoruz.

  Düşkün ilan ediyoruz

  78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can: Halil Berktay kim, kimin adamı ve kim adına konuşuyor? Perinçek’in Aydınlık Gazetesi’nin çevresinden insanlardı ve solcuları onları ihbar eden çevrenin yazarıydı. Yine aynı uğursuz rolü oynamaya soyunmuş. 77 katliamı öncesinde devlete egemenolan muktedirler medyayı kullanarak solcuların birbirine saldırarak kan dökeceğini yazdırdılar. 12 Eylül’e giden yolda o yapılanları doğru gibi aktardılar. 1 Mayıs kan gölüne dönecek dedilerHürriyet’te. Berktay da şimdi çıkmış o manşetler ve o ortamdan hareketle solcular bunu yaptı diyor.

  Maocu çevre o gün alana hiç girmemişti. Sular İdaresi’nden, otelden ateş edildi. Panzerler insanların birbirini ezmesi için panik yarattı. Sonra ortaya çıktı ki Kara Kuvvetleri Komutanı Namık Kemal Ersun ve 200 subay desteği, MHP’den Türkeş, MİT ve katliamcıların desteği ile provokasyon planladılar. Bunu solcuların üzerine yıkmak istediler. Daha sonra 200 subay emekli edildi. Solun kendi içindeki fikir çatışmalarını darbeciler şişirdi ve kan gölü yaratıp darbe yaptılar. Berktay bu manipülasyonları sola yıkıyor, katliamcılarla işbirliği yapıp darbenin üzerini örtüyor. 78’liler olarak bunu kınamaktan öte, düşkün ilan ediyoruz.

  Solcular Amerikalı mı?

  DİSK eski Başkanı Süleyman Çelebi: 1 Mayıs katliamını kimin yaptığını MİT raporu açıkladı. Berktay’ın bir bilgisi, dayanağı, kanıtı varsa açıklasın. Ama bunu böyle söylemek aymazlıktır. Sola yeterince saldırı var. Yani her kötü şeyi solcular yaptı diyen bir koro var. Bu süreç de bunun devamı. MİT raporu 1 Mayıs katliamının nasıl ve kimler tarafından tezgahlandığının ortaya çıkarttı. O dönem DİSK büyüyordu ve bunu engellemek için olay çıkması gerektiği konusunda yapılan tespitler var. Amerika’dan gelip Intercontinental otele yerleştiren adamların hangi solcu arkadaşlarla ilişkisi varmış? Berktay bunları belirlemeli ve bir irade ortaya koymalı. Onlar solcu Amerikalılar mıymış onu da açıklamalı. Bu sözlerin kabul edilebilir bir yanı yoktur.

  ‘Kuseyri’yi faşistler öldürmedi’

  Berktay’ın açıklamaları Hasan Cemal’in Kimse Kızmasın Kendim Yazdım kitabındaki bir itirafı akla getirdi. “Mustafa Kuseyri’nin ölümünü hatırlıyor musun?” başlıklı yazıda, 1970’de ‘faşistler’ tarafından öldürüldüğü söylenen olayda, Hasan Cemal, Devrim dergisi bürosunda Doğan Avcıoğlu’nun kendisine “Bak Hasan, Kuseyri’yi faşistler öldürmedi. Bir arkadaşı kazayla vurmuş” dediğini aktarıyordu. Cemal şöyle devam ediyordu: “Bir dolmuşa atlayıp Cebeci’ye, Siyasal Bilgiler’in yanındaki Basın-Yayın’a gittim. Dışarıda öğrenciler, ‘Kahrolsun faşistler’ diye slogan atıyordu.

  Olay akşam vakti olmuştu. Kuseyri, tabancayla Rus ruleti oynarken yakın arkadaşı Nejat Arun tarafından kaza sonucu vurulmuştu. Nejat’ın kaçarken bıraktığı kanlı el izlerini silenler arasında, o zamanlar Doğu Perinçek’in “Beyaz Aydınlıkçı ya da Proleter Devrimci Aydınlık (PDA) saflarında yer alan Cengiz Çandar da vardı ve olay örtbas edildi. Hemen ertesi gün Ankara’da Anayasa’ya Saygı Yürüyüşü düzenlendi. Faşizmi telin için! Cebeci’de, Siyasal Bilgiler ve Hukuk fakültelerinin önünden başlayacak yürüyüşe birçok öğretim üyesi katılacaktı. O yıllarda birçok devrimci genç, Faşistler tarafından öldürülmüş, birçok faili meçhul cinayet işlenmişti. 1968’den 1971 yılı başına kadar kurbanlarının çoğu devrimci gençler olan siyasî cinayetlerin sayısı 23’tü. Kuseyri olayının iç yüzünü o tarihte bilenlerden biri de Doğu Perinçek’ti. Hiç unutmam, o gün Hukuk Fakültesinin önünde yürüyüş başlarken kulağıma eğilip ‘Yaptığınız olacak iş mi?’ demişti bana.” ‘Kuseyri’yi faşistler öldürmedi’

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s