Samatya’da Ermeniler hedefte!

Samatya’da yaşayan Ermeniler 2 ay içince 5. defa saldırıya uğradı. Önceki gün bir saldırgan tarafından darp edilen S.A. hastaneye kaldırıldı. Torunu BirGün’e konuştu: Bu saldırıların arkasında planlı bir çete olduğunu düşünüyorum
ONUR EREM – KETRİN KÖPRÜ  – 24 Ocak 2013
Samatya’da geçen ay Maritsa Küçük adlı yaşlı bir Ermeni kadının öldürülmesi, 4 yaşlı kadının dövülerek hastanelik edilmesinin ardından bir acı olay da dün akşam yaşandı. 86 yaşındaki S.A. evine girerken maskeli bir saldırgan tarafından öldüresiye darp edildi.
Kız kardeşinin evinden dönen S.A. tam evinin kapısını açtığı sırada yere itildi, yüzüne ve karnına tekme atıldı. Saldırgan, yaşlı kadının çantasını veya evdeki herhangi bir eşyayı çalmaya çalışmadan yaşlı kadını darp etmeye devam etti. Kimliği belirsiz saldırgan, üst kattaki komşuların aşağı inmesiyle olay yerinden kaçtı. Görgü tanıkları ise saldırganın 30-35 yaşlarında uzun boylu bir erkek olduğunu, S.A. eve gelene kadar apartmanın girişinde sigara içerek beklediğini ifade etti.
‘BU KADAR TESADÜF OLAMAZ’
Telefonla ulaştığımız S.A.’nın torunu K.E., ninesinin ameliyattan çıktığını, darbe nedeniyle içeri düşen göz merceğinin yerine takıldığını ancak görme yetisinin ne kadarını geri kazanabileceğinin bilinmediğini söyledi. Saldırının ardından cinayet masası ekibinin geldiğini ve inceleme yaptığını söyleyen K.E. son dönemde Samatya’da yaşananları ise şöyle değerlendirdi: “Samatya’da son dönemde 80 yaşın üzerindeki Ermeni kadınlara yapılan saldırılar çok vahim. Bunların hırsızlıkla, tesadüfle alakası olduğunu zannetmiyorum. Cemaat olarak da böyle düşünüyoruz, saldırıların hiçbirinde tek bir eşya bile çalınmamış, bu kadar tesadüf olamaz. Hırsızlık yapacak adam yaşlı kadını susturur hızlıca eşyayı alır kaçar. Bunlar bir kişinin tek başına yapabileceği bir şey değil. Bir örgüt olduğunu düşünüyorum, bir liste hazırlamışlar, kadınların yaşlarını, adreslerini, cinsiyetlerini, hangi saatlerde dışarıda olduklarını, çok misafiri olup olmadığını incelemişler ve buna göre saldırıyorlar gibi gözüküyor”.
ŞİMDİYE KADAR NASIL BULAMADILAR?
Devletin Hrant Dink cinayetinin arkasındaki örgütü bulamadığını hatırlatarak polisin soruşturmasından umutlu olup olmadığını sorduğumuzda ise K.E. umutlu olmak istediğini söyledi: “Bulacaklarına inanmak istiyorum. Eve gelen ekipler yerdeki sigara izmaritlerini bile aldı DNA incelemesinde bulunmak için. Ama önceki olayları da bu kadar detaylı inceledilerse şimdiye kadar nasıl bulamadılar anlamıyorum. Türkiye’de yaşadığımız için bazı şeyleri çok konuşmamak gerekiyor galiba”.
İHD EMNİYET İLE GÖRÜŞTÜ
Samatya’da üst üste gelen saldırıların ardından İnsan Hakları Derneği temsilcileri dün Samatya’nın bağlı olduğu Aksaray Emniyet Müdürlüğü’ne giderek yetkililerle görüştü. Yaklaşık bir saatlik görüşmenin ardından basına açıklama yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe polisin olayı 7/24 soruşturduğunu öğrendiklerini söyledi. “Polis bu olayın kendilerini de aştığını, İstanbul Valiliği ile geniş kapsamlı bir soruşturma yürütüldüğünü söyledi. Ama bütün bu çabaya rağmen yeni bir şiddet olayını engelleyemediler. Bütün halkların kardeşçe yaşaması için Samatya’daki saldırıların takipçisi olacağız” diye konuşan Efe, emniyetin ‘failler açığa çıkmadan bu olayın örgütlü olduğunu söyleyemeyiz’ dediğini de aktardı. Efe, Cuma günü Samatya’daki saldırılarla ilgili daha kapsamlı bir rapor yayınlayacaklarını söyleyerek açıklamayı sonlandırdı.

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s