Bir garip polis-çete ilişkisi

Bir garip polis-çete ilişkisi

İstanbul’daki Gülsuyu Mahallesi’nde çetelerin gün ortasında insanlara ateş ederken polislerin izlemekle yetinmesi ve MOBESE’leri kapatması üzerine mahalleye giderek halkla konuştuk. Mahalleliler çetelerin polisin himayesinde, kentsel dönüşüm için kullanıldığını anlatıyor

ONUR EREM | 09.08.2013

İstanbul Maltepe’deki Gülsuyu Mahallesi’nde çetelerin bu hafta 9 kişiyi silahla yaralaması dikkatleri bu mahalleye çekerken bölge halkı çetelerin bugün ortaya çıkmadığını, 2 yıldır büyüdüğünü anlatıyor. Ezilenlerin Sosyalist Partisi Maltepe İlçe Başkanı Zelal Armutlu çoğunlukla işçilerin ve yoksulların yaşadığı Gülsuyu Mahallesi’nde sol örgütlerin güçlü olduğunu, 2 yıl önce mahallede örgütlenen sol çevrelere yapılan baskınlardan sonra çetelerin mahallede açıkça dolaşabilecek kadar güçlendiğini söylüyor: “Temmuz ortasında çeteler minibüsçülerden haraç istedi. Böyle durumlarda minibüsçüler korkar ve parayı verir genelde. Ama 4 BDP üyesi minibüsçü örgütlülüklerine güvenerek haraç vermeyi reddedince bu insanları silahla yaraladılar.”

PARKTAKİLERE SALDIRIP KAÇTILAR

Çetelerin Temmuz ayındaki saldırıları bununla da sınırlı kalmadı. Çetelere karşı çıkan mahalleliye gözdağı vermek için 24 Temmuz’da mahallenin ortasındaki bir çay bahçesini basarak insanların üstüne rastgele ateş açmaya başladı. Bu saldırıda sırtından yaralanan 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Cebrail “Bir arabanın içinden 5-6 kişi indi, silahlarını parkta oturanlara doğrulttu. Aralarından 2 kişinin ismini biliyoruz: Kinyas ve Hakan. Bize ateş etmeye başladılar, kaçarken sırtımdan vuruldum. Mahalleli çok büyük tepki gösterince gelen şahıslar arabalarını bırakıp koşarak kaçmak zorunda kaldılar. Beni hastaneye götürmek isteyen arkadaşlarımdan birini polis alıkoymak isteyince yine tartışma yaşandı” diye anlatıyor yaşadıklarını. Çete üyelerinin emniyette verdiği “Biz parka geldiğimizde Cebrail bize bir anda silahla saldırdı. Bize ateş ederken kendini sırtından vurdu” ifadesinin inandırıcı bulunması nedeniyle Cebrail hastanede narkoz etkisindeyken polisler elinde barut izi incelemesi yapmış.

‘POLİS BİR ŞEY YAPMIYOR’

ESP İlçe Başkanı Zelal Armutlu, polislerin tavırlarıyla çetelerle işbirliği içinde olduklarını gösterdiğini söylüyor: “Hastanede Cebrail’in elindeki barut izine bile bakan polisler, nedense kimliği, araç plakaları belli bu çete üyelerine karşı hiçbir şey yapmıyor. Bir iki tanesini göstermelik gözaltına alıyor.”

ARİFE GÜNÜ 4 SALDIRI

Mahalleli 7 Ağustos’ta gerçekleşen son çete saldırısının da polisin bu tavrı sayesinde mümkün olduğunu düşünüyor. 7 Ağustos’ta çeteler 4 farklı saldırı düzenlemişti. Sabah erken saatlerde, 16-18 Ağustos arası semtte düzenlenecek festivalin afişlerini asan 2 genç, ‘Torbacı Göksel’ adlı şahıs tarafından dizlerinden vurulmuş, öğlen 11 civarında ESP ilçe binasını basan aynı şahıs içeride 3 kişiyi bacaklarından vurmuş ve ardından MOBESE’ye ateş etmiş, buna tepki göstermek

isteyen mahallelilere ve sosyalistlere de bir motosiklet üzerinden iki kişi ateş açarak 4 kişiyi farklı yerlerinden yaralamıştı. Gece ESP binasında nöbet tutmaya karar veren sosyalist partilere de motosikletli 2 kişi saldırmış, sosyalistlerin de ateşle yanıt vermesi üzerine saldırganlar kaçmış ve polis gelerek ESP’yi savunan sosyalistlere saldırmıştı.

9 gün boyunca Kartal Devlet Hastanesi’nde tedavi gördükten sonra taburcu olan Cebrail de diğer mahalleliler gibi bu çetelerin kentsel dönüşüm amacıyla kullanıldığını düşünüyor. Polisin himayesindeki bu örgütlerle kentsel dönüşüme karşı çıkan insanların korkutulmak istendiğini ve mahallenin boşaltılmaya çalışıldığını söyleyen Cebrail “Polis himayesinde olmasalar açıkça fuhuş ve uyuşturucu pazarlayamaz, mahallede böyle gezinemezlerdi” diyor.

BİR MOBESE KLASİĞİ: BOZUK/KAPALI

ESP’li Zelal Armutlu, muhaliflerin saldırıya uğradığı çoğu olayda olduğu gibi bu olaylarda da MOBESE’nin ‘bozuk’ olmasının polis ve çeteler arasındaki ilişkinin güzel bir kanıtı olduğunu belirtiyor: “Bu mahallede sosyalistlerin basın açıklamalarında, etkinliklerinde sürekli çalışan ve insanları fişleyen MOBESE’ler yaklaşık 1 ay boyunca kameranın altında silah sıkan çeteleri bir kere bile kaydedememiş. Polise nedenini sorduğumuzda ya ‘kapalıydı’ diyor ya da ‘bozuktu’. Artık polise de güvenemiyoruz. Evimin önünde taciz ateşi açılıyor ama polisin yaptıklarını bildiğimiz için çağırma ihtiyacı bile hissetmiyoruz.”

Yaralanan insanlardan üçü hâlâ hastanede tedavi görüyor. Bilekleri, kaval kemikleri ve diz kapakları büyük hasar alan bu insanların sakat kalma ihtimali de bulunuyor.

‘BU FİLMİ DAHA ÖNCE DE GÖRMÜŞTÜK’

Mahalledeki bir kahvede buluştuğumuz Gülensu Gülsuyu Güzelleştirme Derneği Başkanı Ali Şengül ise Gülsuyu’nun 1990’larda da çetelerin hedefi olduğunu ancak mahallelinin birlik ve cesaretle bu çeteleri kovmayı başardığını söylüyor: “90’ların başında mahalledeki boş arsalara Maltepe’den gelen çeteler el koymak istemişti. Arsaya prefabrikler koyan mafya çevredeki halka da sataşmaya başlamıştı. Bunun üzerine mahalledeki örgütler ve halk bir toplantı yaparak karar almış ve binlerce kişi, eli silahlı çetelerin üzerine ellerinde taşlarla yürüyerek onları mahalleden kovmayı başarmıştı. Açılan ateşler sonucu bir arkadaşımız yaralanmıştı”.

40 yıldır Gülsuyu’nda yaşayan Ali Şengül, çeteler ve polis arasındaki yakın ilişkinin o dönemde de olduğunu, bu yüzden mafyadan kimse ceza almazken onları kovan halktan yaklaşık 15 kişinin 2 yıl cezaevinde kaldığını anlattı. Ama o yine de umutlu: “Bunu daha önce de başarmıştık, bugün de başaracağız. Buradaki örgütlerin ve halkın gücünü birleştirmesi çok önemli. Kimse tek başına direnemez, bu yüzden güçlerimizi birleştirerek Gülsuyu’nu çetelerden temizleyeceğiz.”

About onurerem

journalist @ birgün newspaper. twitter.com/onurerem
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s